“1. Uluslararası İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Kongresi” başladı

Karabük Üniversitesi ile Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi iş birliğinde Alanya’da düzenlenen “1. Uluslararası İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Kongresi” başladı.

Kongre’nin açılışında konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Üniversitesi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Karabük Üniversitesinin 50 bini aşkın öğrencisi olduğunu ifade eden Rektör Polat, “Üniversitemizde okuyan her 7 öğrenciden 1’i uluslararası öğrenci.” dedi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile Karabük Üniversitesini kardeş üniversite olarak gördüklerinin altını çizen Rektör Polat, düzenlenen kongrenin başarılı şekilde tamamlanması temennisinde bulundu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir yaptığı konuşmada sosyal bilimler alanında düzenlenen kongrelerin önemine değinerek, “Sadece fen bilimlerinde değil, sadece tıp bilimlerinde değil, sosyal bilimlerde de önemli gayretlerin sarf edilmesi gerekiyor.” dedi.  Tarım toplumundan sanayi toplumuna, sanayi toplumundan da bilgi toplumuna geçilirken sadece teknolojik gelişmelerin önemli olmadığını vurgulayan Rektör Özdemir, “Bunun yanı sıra sosyal bilimler alanında yaşanan gelişmeler de çok önemlidir. Eğer sosyal bilimler alanında gelişmeler yaşanmamış olsaydı belki teknoloji onu takip edemeyecekti. Günümüzde de sosyal bilimler bu anlamda teknolojik gelişmeleri endüstriyelleşme çabalarını teşvik eden bir güce de sahiptir.” diye konuştu.

Kongre Başkanı, Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yiğitoğlu ise konuşmasında, editörlüğünü yaptığı İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırma Dergisi hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: “2012 senesinden günümüze kadar İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmalar Dergisi, sosyal bilimler alanında ulusal ve uluslararası bilinirliği olan birçok veritabanı, indeks ve kütüphanelerde yerini almış bir dergidir. Dergimiz 2015 yılından başlamak üzere Tubitak-Ulakbilim’de kabul görmüştür. Diğer uluslararası veri tabanlarına girmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemiz ve dünya çapında tanınan dergimize kongre gibi program yapılması hususunda yoğun bir istek gelmesinden dolayı 1. Uluslararası İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Kongresi yapma kararı aldık.”

Yiğitoğlu ayrıca kongreye Portekiz, Romanya, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Suriye gibi birçok farklı ülkelerden de katılımcıların olduğunu söyledi.

Bera Otel’de düzenlenen 1. Uluslararası İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Kongresi’nde iki gün boyunca 5 farklı salonda 138 farklı konuda bildiri sunulacak.

Bu yıl birincisi yapılan uluslararası kongre; insan ve toplum bilimleri alanında akademisyen, öğrenci ve araştırmacıları bir araya getirmeyi hedefleyerek bu alanda yer alan problemleri tespit etmeyi ve bunlara çözüm önerileri sunarak geleceğe yönelik planlamaları yapma amacı taşıyor. Kongre 24 Kasım Cumartesi günü son bulacak.

Benzer Haberler