Karabük Üniversitesi, Çad ile olan iş birliğini genişletiyor

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, öğrenci alım protokolü yapmak üzere Çad Cumhuriyeti başkenti Encemine (N’Djaména)’de görüşmelerde bulundu.  

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Çad temasları kapsamında daha önceki ziyarette olduğu gibi yoğun ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve heyeti Çad Devlet Başkanı Idriss Déby’nin eşi Hinda Déby Itno ve Çad Yüksek Eğitim Bakanı Dr. David Houdeingar Ngarimaden başta olmak üzere N’Djaména Üniversitesi Rektörü, Çad Milli Eğitim Bakanı, Türkiye Çad Büyükelçisi, TİKA Encemine Koordinatörü gibi önemli isimlerle bir araya geldi. Ayrıca 1000 kişilik konferans salonunda öğrencilere Türkiye ve Karabük Üniversitesi tanıtıldı.

Öğrenci sayısı daha da artırılıyor

Çad merkezi üniversite giriş sınavında başarılı olan ilk 1000 öğrenci arasından 500 öğrenci alınmak üzere Çad hükümeti ile bir protokol daha yapıldı. Protokolü Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile N’Djaména Üniversitesi Rektörü Prof. Mahamat Barka imzaladı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın daha önce yapmış olduğu protokole istinaden 2017-2018 eğitim öğretim yılında Karabük Üniversitesi’ne Çad merkezi üniversiteye giriş sınavında en yüksek puan almış olan 430 öğrenci arasından 215 öğrenci seçilmiş ve bu öğrenciler eğitimlerine Karabük Üniversitesinde başlamışlardı. Söz konusu projeden olumlu sonuçlar alınmasının ardından bu yıl için öğrenci sayılarının daha da artırılması amacıyla Çad Cumhuriyeti’ne temaslarda bulunmak üzere tekrar bir ziyaret gerçekleştirildi.

Çad Cumhurbaşkanlığından büyük destek 

Çad ziyareti kapsamında ayrıca, Çad Devlet Başkanı Idriss Déby’nin eşi Hinda Déby Itno İle de öğrenci alımı hususunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir saatlik görüşme yapıldı. Hinda Déby Itno Karabük Üniversitesinin bu imkanı sağlamasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. İlk 1000 öğrenci içerisindeki kız öğrencilerinin tamamının eğitim almak üzere Karabük Üniversitesine getirilecek olmasının ülkede büyük mutluluk doğurduğunu da ifade eden Hinda Déby Itno, Cumhurbaşkanlığı olarak eğitim almak üzere Karabük Üniversitesine gelecek olan öğrencilere devlet desteği sağlayacaklarını da ifade etti.

“Karabük Üniversitesi, Çad’a istikrarlı bir şekilde destek veriyor”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve heyeti Çad Yüksek Eğitim Bakanı Dr. David Houdeingar Ngarimaden ile de çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirildi. Bakan, Karabük Üniversitesinin istikrarlı ve disiplinli bir şekilde Çad Cumhuriyeti’ne vermiş olduğu desteği hükumet olarak çok önemsediklerini, en kısa zamanda Karabük Üniversitesine gelmek istediklerini ifade etti.

Karabük Üniversitesi heyetine ziyaret kapsamında gerçekleşen öğrenci seçim işlemleri sırasında Karabük Üniversitesinde halihazırda eğitim görmekte olan Çadlı öğrenciler de yardımcı oldular.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat Başkanlığı’nda gerçekleşen Çad ziyaretindeki heyette; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Türkiye’nin Eski Çad – Encemine Büyükelçisi ve şu an İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas ile Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ortakçı yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve heyetinin Çad ziyaretine, devlet kanalı Télé Tchad’ın ana haberlerinde yer verildi.

Benzer Haberler