“2022 Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu” Başladı

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği iş birliği ile düzenlenen “2022 Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu” başladı.

Üç gün devam edecek sempozyumda yüz yüze ve çevrimiçi olarak ulusal ve uluslararası 82 bildiri sunulacak.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ev sahipliğinde Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği iş birliği ile düzenlenen “2022 Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu” açılış oturumu Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde (SFTGSTF) gerçekleşti.

Akademisyenlerin ve uzmanların bir araya geldiği, farklı türdeki sosyal hizmetler konusunda en son gelişmelerin ve araştırmaların paylaşıldığı sempozyumda, iklim değişikliği ile mücadele etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, nitelikli eğitimi, sorumlu üretim ve tüketimi yaygınlaştırmak gibi konular tartışılacak.

SFTGSTF Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen kongrenin açılışına Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Karabük Valisi Fuat Gürel, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, KBÜ İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karakaya, KBÜ Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Zengin, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Genel Başkanı Sosyal Ramazan Yüksel, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program davetlilerin konuşmaları ile devam etti.

 KBÜ Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Zengin “Kalkınma kavramı ilk olarak sanayileşmekte olan ülkelerde ekonomik bağlamda ele alınmış ancak yalnızca ekonomik kalkınmaya odaklanmak başta olmak üzere pek çok sosyal sorunu önleyememiştir. Bu nedenle daha sürdürülebilir bir kalkınma için insan refahının artırılması amacıyla başta sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler gibi temel hizmetlere erişim ve sağlıklı bir çevrede yaşam konuları insan hakları çerçevesinde ele alınmaya başlamıştır. Bu sebepten ekonomik kalkınmayı çağrıştıran “kalkınma kavramı” yerine ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel boyutları içeren ve bütüncül bir kavram olan “sürdürülebilir kalkınma kavramı” daha tercih edilir bir kavram haline gelmiştir. Bu sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, sempozyumun verimli ve başarılı geçmesini dilerim.” dedi.

SHUDER Genel Başkanı Ramazan Yüksel “Sürdürülebilir Kalkınma Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO)’nun aktif katılımıyla, söz konusu hedeflerin amacı evrensel, iddialı, sürdürülebilir kalkınma gündemi inşa ederek “insanlar tarafında insanlar için” bir  gündem oluşturulması hedeflenmiştir. Sosyal Hizmet, yoksulluğu azaltmak ve sonuçlarını hafifletmek için sistem ve programların geliştirilmesini aktif olarak desteklerken, öncelikle ve sürdürülebilir sosyal koruma biçimi olarak aile, topluluk ve toplumsal sermaye ile karşılıklı bağlılık ilişkisi oluşturmanın önemini vurgular. Birey, aile, topluluk ve toplum içinde dayanışmayı güçlendirmeyi hedefler.” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karakaya ”Fakültemiz tarafından düzenlenen Sosyal Hizmet Sempozyumuna hoş geldiniz. Sosyal Hizmet özünde insan ve bilginin iyi yönetilmesidir. İnsan bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan sosyal bir varlıktır. Sosyal hizmetin özü bilgi teknoloji ve insandır. Bunlar birbirini destekler ve ticarileşirse o zaman her toplum rahatça kalkınabilir. Sürdürülebilir kalkınma, insani kalkınmayı da ilave edince kültürel, ekonomik ve sosyal kalkınmanın uyumlu birlikteliğinden meydana gelen bir başarıdır. Katkılarıyla işimizi kolaylaştıran kişi ve kurumlara, katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm zevata teşekkür ederim.” dedi.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat konuşmasında “Toplumda her şey kurallarla kanunlarla düzeltilir. Önemli olan insanın etik ve ahlaklı olarak ne durumda olduğudur. Mesele birbirimize olan davranışımızda helal mi haram mı bunun çizgisini koruyabilmemiz önemlidir. Hak çok önemlidir. Sosyal düzenin korunması ve sürdürülebilir olması için hakka hukuka önem vermemiz lazım. Safranbolu’yu sempozyumlarda marka haline getirmeye çalışıyoruz. Sempozyuma dışarıdan katılım sağlayan konuklarımıza KBÜ hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. KBÜ, Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite. 12 bin uluslararası öğrencimiz var. Dört yıldır dünyanın en iyi üniversiteleri arasındayız. Bu sempozyum kapsamında güzel vakit geçirmenizi ve  güzel bilimsel paylaşımlara vesile olmanızı diliyorum.”  dedi. 

Karabük Valisi Fuat Gürel ”Sevgili misafirler, sizleri bu güzel memlekette ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Her sempozyum kendi alanında çok değerlidir. Sosyal Hizmetler sempozyumu da adından da belli olduğu gibi insana ve doğaya hizmet demektir ki bu da ülkemiz ve dünyamız için çok önemlidir. Umarım siz katılımcılar bu sempozyumdan çok güzel istifade edeceksiniz. Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibari ile çok değerlidir. Aslolan dünyada yaşanabilir bir ortamın hazırlanmasıdır. Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması çok önemlidir. Bu sempozyumun yapılmasında katkısı olan herkesin emeğine sağlık.” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin ”Kıymetli katılımcılar, hepiniz Sosyal Hizmet Sempozyumuna hoş geldiniz. İnsanların, mevcut ihtiyaçlarını gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaynakların miktarını ve şekillerini etkilemeden karşılamasına ‘Sosyal Hizmet’ diyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın bir takım amaçları var ve bu amaçlar doğrultusunda ülke ve toplum için çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde olan sosyal alanlardaki eksikliklerde sosyal hizmetler bizim yardımcımız oluyor. Bu açıdan gerçekleştirilen bu sempozyum çok değerli ve önemli. Umarım hayırlara vesile olur. Hepiniz tekrardan hoş geldiniz.” dedi. ”İstifade etmek” ve ”Tüketmek” kavramları üzerinde örneklerle konuşmasına devam etti.


Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan ”Öncelikle bu Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal Hizmetler Sempozyumuna hoş geldiniz demek istiyorum. Dünya, dışarıdan baktığımız zaman hem fiziksel hem de sosyal olarak bazı konularda pek de iyi durumda görünmüyor. Tam da böyle süreçlerde sosyal hizmete ve sosyal politikalara çok önemli işler düşmektedir. Günümüzde sosyal politika tüm toplumu içine almıştır. Sosyal hizmetin inşasında sosyal adalet temel bir ilkedir. Değinilen konulardan yola çıktığımızda sosyal hizmetin olmadığı bir alan neredeyse yoktur. Bu bağlamda, gerçekleştirilen bu sempozyum çok önemlidir. Tüm katılımcılara hayırlı bir sempozyum geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Açılış programının ardından Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Programından Prof. Dr. Fatma Işıl Bulut moderatörlüğünde Manisa Celal Bayar Üniversitesinden Prof. Dr. Fatma Şahin ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Şahin sosyal hizmet konusunda katılımcılara seslendi.  

İnteraktif şekilde gerçekleşen sempozyum, katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile son buldu.

Sempozyumun açılış programının ardından Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı rektörlük makamında ziyaret etti.

Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İzzet Açar ve Prof. Dr. Mücahit Coşkun ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Ayşegül Ay hazır bulundu.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ile son buldu.

“2022 Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu” bildiri sunumları ile online ve yüz yüze üç gün boyunca devam edecek. Detaylı bilgi için ”https://shsempozyumu2022.karabuk.edu.tr/index.aspx” ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Haberler