Evde Etli Ekmek yapımı

Lezzet konusunda hamurundan daha önemli olan şey etidir. Eğer ki yediğiniz yer sadece kuzu etinden yapmıyorsa hatta kuzunun boşluk tarafı ile sırta doğru olan bölgesindeki bol yağlı etten hazırlamıyorsa yediğiniz şey etli ekmek değildir. Kuzunun o muazzam lezzeti, yağının yerken damlaması ve o incecik hamurunun buluşması hakikaten bambaşka bir lezzettir. Aslında bulunduğunuz yerdeki fırına iç vererek pide yaptırıyorsanız kendi kasabınızdan alacağınız kuzu eti ile (kesinlikle kuzunun dediğim bölgesinden olacak) bu harika pideyi hamuru haricinde (hamurunu fırınlar kalın yapar.) yaptırabilirsiniz. Ben hepsini evde denedim tabii ki bi havzan etli ekmek olmadı ama evde hazırlayabileceğiniz en güzel etli ekmek oldu

Hamuru
Sadece un, su, tuz ve 1 çorba kaşığı kuru mayayla göz kararı yumuşak ele yapışmayan bir hamur yaptım, göz kararı ayarladığım için miktarını tam veremiyorum. 1 saat mayalandı.

İç harcı
Yarım kilo kıyma
Yarım kilo soğan
Yarım kilo sivri biber
Yarım kilo domates

Yapılışı
Hepsini robottan çektim. Daha sonra tuz, karabiber, pul biber ekleyip hepsini karıştırdım. Çok az da su kattım kıvam alması için. Mayalanan hamurları küçük bezeler haline getirdim. Uzunlamasına açtım. İçerisine harcı ekledim kenarlarını kıvırdım. Yağlı kâğıt serili tepsilere ikişer tane yerleştirdim sırayla fırına verdim. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında, tepside 5 dk dinlendirdikten sonra üzeri kızarana kadar fırında dursun. Izgara ayarında pişirin. Fan ayarı kurutur. Çıktıktan sonra sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

Nur Polat nadirenpolat@gmail.com

 

 

 

Benzer Haberler