Pastane usulü Supangle tarifi

Ben küçükken babannemin asla yapmadığı tatlı. Şimdilerde kocaman oldum, babannemin o ismi doğru telaffuz edebileceğinden bile emin değilim. Tamam, bir umut sarıkaya karikatüründe yer alacak kadar da değildir babannem ama supangle de yapmaz. Yok artık. O kadar da değil.

Sevgili dr. oetker,
Burası Türkiye, burada babaanneler supangle yapmaz. Yapsa yapsa sütlaç yapar, baklava yapar, kabak tatlısı yapar. Babannem pankek yapıp ona kaygana adını veriyor supangle yap desem muhallebi mi diyorsun? Diyeceğinden adım gibi eminim.
Size pastanede 2. tabağı yemeyi düşündüğünüz o ipek gibi supanglenin tarifini veriyorum

Malzemeler
3 kaşık un
6 kaşık şeker
2 yumurta sarısı
1lt süts180gr sütlü/bitter çikolata
2 kaşık kakao
2 kaşık tereyağı
1 bardak buzlu su
Tabanı için
İstediğiniz keki kullanabilirsiniz. Ben fındıklı kek yaptım.

Yapılışı
Önce bir tencerede un şeker ve kakaoyu karıştırın. Sonra sütü ekleyin karıştırın ve yumurta sarılarını ekleyin. Sonra ocağa alın ve kaynayana kadar topaklanmaması için karıştırmaya devam edin. Kaynayınca ocaktan alın içine çikolataları ve tereyağını ilave edin. İyice karıştırın. Eridikten sonra başka bir kaba alın soğuması için. 10 dakika dinlenirken bardaklarınızın içine keklerinizi yerleştirin. Sonra supanglenize yavaş yavaş 1 bardak buzlu suyu dökün ve aynı zamanda karıştırın. Özdeşleştikten sınra son kez iyice çırpın. Keklerin üzerine eşit miktarda supanglenizi dağıtın. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

Nur Polat nadirenpolat@gmail.com

 

 

 

Benzer Haberler