3 Nisan 1937’den bugüne Karabük

Karabük’ün geçmişine ışık tutan ‘3 Nisan 1937’den Bugüne Karabük’ adlı eser Karabük Üniversitesi Yayını olarak basıldı. 

Bu eser Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat hocamızın girişimleri ile Karabük’ümüzün kuruluşunun 79. yılında 2 Nisan 2016 Cumartesi günü Üniversitemizde gerçekleştirilen “3 Nisan 1937’den Bugüne Karabük” adlı panelde yapılan konuşmaların kitap haline dönüştürülmüş şeklidir.

Karabük’ün tarihsel süreç içinde köy, köyden mahalle ve Cumhuriyet döneminde ise bir kent olmasındaki sergüzeştinden tutun da ilk sanayileşme hareketlerini, Karabük’ün Türk ekonomisine katkısını, önemini ve toplumsal haraketlilik içinde değişimini bu eser gözler önüne seriyor.

Faruk Savaş’ın ve Hikmet Şeyhoğlu’nun kişisel albümlerinden alınan fotoğraflarla Karabük’ün geçmişine gitme fırsatı yakaladığımız eserde Prof. Dr. Refik Polat’ın açılış konuşmasının yanı sıra Hür Kalyoncu, Kemal Özdemir, Mutullah Yolbulan, Kamil Güleç, Şefik Yılmaz Dizdar, Ünsal Tunçözgür, Hikmet Derman Şeyhoğlu gibi Karabük’ün değerli isimlerinin farklı konu başlıklarındaki sunumları yer alıyor.

Kitabın Editörlüğü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Özcan Büyükgenç tarafından yapıldı. Panelin kitap haline getirilmesi ise yaklaşık bir yıllık yoğun bir çalışma sonucunda gerçekleşti.

Kişilerle yapılan röportaj ve panelin kayıtlarının çözümlemelerini öğrenciler yaparken bunları düzenleyen ise Edebiyat Fakültesi Okutmanı Yılmaz Bacaklı oldu.

Cem Murat Hamurhan
kulliye@karabuk.edu.tr

Benzer Haberler