Kampüste 35 farklı türden 120 güvercin besleniyor

Üniversitemizde Öğretim Görevlisi Hüseyin Kurt, kampüse kurulu kümeste 120 güvercin besliyor. 

Adalet Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi Hüseyin Kurt, üniversitemiz tarafından botanik bahçesi alanına kurulan kümeste 35’i farklı türden 120 güvercin besliyor. Kurt, çocukluğundan gelen güvercin tutkusunu görev yaptığı üniversitede devam ettirdiği için mutlu olduğunu, üniversitedeki yöneticilerin her zaman kendisine destek olduğunu, güvercinleri severek beslediği için de bakımlarında hiç zorlanmadığını söyledi. Öğrencilerin ders aralarında güvercinleri besleyerek vakit geçirip, stres attığını ayrıca Türkiye’ye has olup dünya tarafından da bilinen, beğenilen nesli tükenmekte olan güvercin ırklarını besleyerek o ırklara katkıda bulunduklarını belirten Kurt şunları söyledi:

“Şehir hayatının keşmekeşinde insanın bir şekilde kendisini deşarj etmesi lazım. Hayvanı sevmeyen insanı da sevmez. Bu insana merhamet aşılayan bir husus. Bu bir sorumluluk duygusudur aynı zamanda. İnsana bir rahatlama vesilesi olarak başarısını artırdığını düşünüyorum. Stresli ortamdan çıkıp buraya geldiğimizde bize bir rahatlık veriyor.”

Güvercinlerin sürekli atmaca ve şahinlerin tehditi altında olduklarını ifade eden Kurt, “Güvercinler savunmasız. Bir kaç tane zayiatımız oldu. Biz de savunmamızı kendimize göre yapıyoruz. Güvercinler yırtıcı kuşları gördüğünde direkt olarak kafalarını o noktaya çeviriyorlar. Biz de o anda yanlarından ayrılmamak suretiyle önlemler alıyoruz. Tabii aldığımız önlemler bazen yeterli olmuyor.” diye konuştu.

Benzer Haberler