4. Uluslararası Eğitim ve Değerler Sempozyumu başladı

Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Eğitim ve Değerler Sempozyumu (ISOEVA) çevrimiçi olarak başladı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Eğitim ve Değerler Sempozyumu (ISOEVA) çevrimiçi olarak açılış oturumuyla başladı. Sempozyum, değerler eğitiminin önemi bağlamında, Türkiye’deki bilim insanları olmak üzere çeşitli ülkelerden akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla nitelikli aktivitelerin gerçekleştirileceği bir akademik ortam amaçlıyor. Üç gün sürecek sempozyumda sözlü bildiri sunumları ve uluslararası karma serginin yanında gelecek nesilleri daha nitelikli ve bilinçli hale getirmek için emek veren öğretmenlerin “eğitimde iyi örnekler” sunumlarına da yer verilecek. 377 katılımcının 217 bildiriyle katılım sağladığı sempozyum beş salonda 60 konu başlığında çevrim içi devam edecek.

Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Osman Çepni sempozyumun ilk açış konuşmasını gerçekleştirdi. Çepni konuşmasında şunları söyledi: “Bu yıl dördüncüsü düzenlenen sempozyumun genelde ülkemizdeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin niteliklerinin iyileştirilmesi özelde ise değerler eğitimi üzerine yapılan çalışmalara büyük katkısı aşikâr. Bu sempozyumu diğer sempozyumlardan ayıran başka özellik ise öğretmenlerimizin bu sempozyuma gösterdikleri ilgidir. Böylece eğitimcilerimiz mesleki gelişim adına bu sempozyumlarda önemli kazanımlar elde etmektedir. Sempozyuma, 177’si yurt dışından toplamda 377 katılımcı 212 bildiri göndermiştir. Değerler insanların bakış açılarını etkilemede insanı algıları geliştirme ve değiştirme de oldukça etkilidir. Biz eğitimcilerin evrensel etik ve değer sorumluluklarımızın ışığında milletimizin boyasıyla boyanmış ahlaklı bireyler yetiştirmek etik ve değer telakkisini eğitimde en üst noktaya taşımak gibi bir görevi bulunmaktadır.” Konuşmasının sonunda Doç. Dr. Çepni, sempozyumun bilim camiasına hayırlı olmasını dileyerek Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Ulusoy da konuşmasında “Değerler eğitimin noktasında hep şunu söylüyoruz: Biz kendi özümüzü kendi kültürümüzü bilerek ulusal ve evrensel değerler ile ortak noktada buluşturabilmemiz gerekiyor.” dedi. Ulusoy konuşmasında değerler eğitiminin önemine değinerek güncel olarak yaşanan tutum ve davranışlardan örnekler verdi.

Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Önalan da uluslararası olarak katılım sağlayan konuklara İngilizce konuşma yaparak sempozyumun başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun “İçinde bulunduğumuz süreçte dünyada ve özellikle coğrafyamızda yaşanan olaylar eğitimin özellikle de değerler eğitiminin önemini ortaya koyuyor. Başta Türkiye’deki bilim insanları olmak üzere coğrafya havzamızdaki ülkelerden de akademisyen ve araştırmacıların katılımı ile nitelikli çalışmaların paylaşılacağı ve interdisipliner aktivitelerin gerçekleşeceği bir ortamda sizlerle buluşmaktan memnuniyet duyuyoruz.” diyerek sözlerine başladı.

Prof. Dr. Coşkun konuşmasını Karabük Üniversitesi sunumu eşliğinde sürdürdü. Sunumunda Karabük Üniversitesi tarihini, ülkemizde ve dünya üzerindeki konumunu, aldığı başarıları, yeşil enerji çalışmaları, uluslararası öğrenci, dijital dönüşüm gibi konulara değindi.  Coşkun konuşmasında “Dünyanın önde gelen üniversitelerini derecelendiren, yükseköğretim alanında yürüttüğü değerlendirme ve performans ölçme çalışmalarıyla prestijli dünya üniversitelerinin stratejik hedeflerine ulaşmalarında yol gösterici olan kuruluşu Times Higher Education (THE)’ın 2021 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 801-1000 bandında yer alarak “Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi” arasındaki yerini korudu. Üniversitelerin, eğitim kalitesi, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünüm kriterlerine göre değerlendirildiği THE sıralamasında bu yıl 43 Türk üniversitesi yer aldı. Türkiye’den ilk 1000’e, 11 üniversite girerken Karabük Üniversitesi Türkiye genel sıralamasında 10’uncu, devlet üniversiteleri arasında ise ilk 5’e girmeyi başardı. Sağladığımız dünyada ilk bine girme başarısı Karabük Üniversitesinin akredite olduğunu gösteriyor. Karabük gibi daha 13 senelik bir üniversitenin bunu başarmış olması, çok önemli.” dedi. 

KBÜ Rektör Yardımcısı Mücahit Coşkun “Artık bir Dünya Üniversitesi olan Karabük Üniversitesinin çatısı altında sizleri dijital platformda ağırlamak bizleri memnun etmiştir. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum. Başarılı bir sempozyum temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

4. Uluslararası Eğitim ve Değerler Sempozyumu (ISOEVA) beş salonda 60 konu başlığında çevrim içi olarak devam edecek.


 

 

 

 

Benzer Haberler