“5. Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları Konferansı” başladı

Karabük Üniversitesi ve Akdeniz Bilim ve Teknoloji Birliği’nin ortak girişimleriyle düzenlenen 5. Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları Konferansı’nın çevrimiçi açılış oturumu gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Geo-informatik Araştırma Grubu ve Akdeniz Bilim ve Teknoloji Birliği (Mediterranean Association of Sciences and Technologies/Medi-AST) iş birliğinde 7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenen  “5. Uluslararası Akıllı Şehir Uygulamaları Konferansı / Fifth International Conference on Smart City Applications (SCA’20)” başladı. 

Dünyada ve Türkiye’de akıllı şehir uygulamalarındaki en son gelişmelerin ve araştırmaların paylaşıldığı konferansta  jeo-akıllı bilgi sistemleri, eğitim, sağlık hizmetleri, ekonomi ve dijital iş, bina ve ev otomasyonu, çevre ve tarım gibi konular ele alınıyor.

İki gün sürecek konferansta Rusya, Hindistan, Malezya, Portekiz, Fas, Pakistan, İran ve Cezayir olmak üzere 22 farklı ülkeden çok sayıda katılımcı konuyla ilgili bildiri ve çalışmalarını sunuyor.

KBÜ Safranbolu kampüsünde yüz yüze yapılması planlanan konferans, pandemi sebebi ile Virtual Safranbolu mottosu ile çevrimiçi konferansa dönüştürüldü. Konferansa 220 bildiri sunuldu, 175 bildiri kabul edildi.

Konferansın açılışında; Konferans Başkanı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ve Eş Başkanlar Prof. Mohamed Ben Ahmed, Prof. Bernadetta Kwintiana Ane, Prof. Boudhir Anouar Abdelhakim, Malezya Teknoloji Üniversitesinden Prof Alias Abdul-Rahman, Yıldız Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Bülent Bayram, Ege Üniversitesinden Şule Erten Ela ve Karakoram Üniversitesinden Prof. Dr. Attaullah Shah’ın davetli konuşmacı olarak yer aldı.

Açılış oturumunda, Safranbolu GSTF öğretim elemanlarından Abdurrahman Sağır ve Furkan Yılmaz, Tanburi Cemil Bey’in Nikriz Sirto’sunu klasik kemençe ve udları ile seslendirdi. Ardından Konferans Başkanı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ve Eş Başkanlar Prof. Mohamed Ben Ahmed, Prof. Bernadetta Kwintiana Ane ve Prof. Boudhir Anouar Abdelhakim birer açılış konuşması yaptılar.

Etkinlikte sunulan bildiriler SCOPUS indeksli olarak ISPRS Archives’da tam metin ve  Springer’da kitap bölümü olarak basılacak.

İki gün sürecek konferans hakkında daha detaylı bilgi almak ve çevrim içi oturumlara katılmak için: http://www.medi-ast.org/SCA20/index.html#program linkinden ulaşılabilir.

 

 

Benzer Haberler