50 farklı ülkeden öğrencimiz aşure pişirdi

Üniversitemizde aşure günü dolayısıyla 50 farklı ülkeden öğrencinin katılımıyla aşure pişirme ve dağıtımı etkinliği gerçekleştirildi. 

Sosyal Yaşam Merkezi’nde yapılan etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Çad Ankara Büyükelçisi Djidda Moussa Outman, Karabük İl Müftüsü Halil Bektaş, fakülte dekanları, enstitü müdürleri, akademisyenler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Farklı ülkelerden üniversitemize eğitim için gelen öğrencilerin yerel kıyafetleri ile katıldığı etkinlik renkli anlara sahne oldu. Etkinlik alanının ortasına kurulan kazana öğrenciler kendi dillerinde ‘bereketli olsun’ diyerek ellerindeki aşure malzemesini sırayla kazana döktü. Öğrencilerin ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile Çad Büyükelçisi Djidda Moussa Outman da öğrenciler gibi aşure kazanına malzeme bıraktı. Pişirilen aşure Karabük İl Müftüsü Halil Bektaş’ın yapmış olduğu duanın ardından katılımcılara servis edildi.

“Ülkemiz ve milletimiz için bereketli olur inşallah”

Aşure dağıtımı sırasında açıklamalarda bulunan Rektör Polat, “Geçen yıl Hoca Ahmed Yesevi’yi anma etkinliklerinde Karabük Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrencilerle ‘hoşgörü ekmeği’ yapmıştık. Bu yıl da aşure ayına denk getirdik. Uluslararası öğrencilerimizle gerçekleştirdiğimiz aşure etkinliği inşallah ülkemiz için, milletimiz için bereketli olur. Ayrıca Çad Büyükelçimize davetimizi kırmayıp geldikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

“Çad Devleti adına Karabük Üniversitesi’ne teşekkür ederiz”

Çad Ankara Büyükelçisi ise konuşmasında Aşure Günü için davetlerinden dolayı Rektör Polat’a teşekkür ederek şunları söyledi: “Karabük Üniversitesi’nin aşure etkinliğine katılmaktan dolayı mutluyuz. Bereketli olur inşallah. Karabük Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere başarılar diliyorum. Ayrıca 200’ün üzerinde Çadlı öğrenci aldıkları için Çad Devleti adına teşekkürlerimi sunuyorum”

Çekilen hatıra fotoğrafının ardından etkinlik sona erdi.

 

Benzer Haberler