Şehitlerin anısı KBÜ’de yaşatılacak

Karabük’te 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında Karabük’ün şehit aileleri ve yakınları Karabük Üniversitesinde buluştu. Karabük Üniversitesi tarafından şehit ailelerine ve yakınlara yemek ikram edildi, ayrıca bugüne kadar Karabük’ten verilen 60 şehit adına üniversite kampüsüne fidan dikildi. 

“Evlatsız olunur ama vatansız olunmaz”

Karabük’te ilk tören Beşbinevler Şehitliğinde yapıldı. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından 3 el saygı atışı yapıldı, şehitliğe çelenk sunuldu. Afrin’de şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Ömer Bilal’in annesi Ülker Akpınar törende duygusal bir konuşma yaptı. Akpınar, “Bugün benim oğlumun gidişinin 40. günü. Evlatsız olunur, eşsiz de olunur, anne ve babasız da olunur ama asla ve asla vatansız olunmaz.” dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve şehit yakınları tarafından şehitliğe karanfiller bırakıldı.

Törenin ardından Polis Özel Hareket ve Jandarmanın ellerinde dev bayraklarla katıldığı yürüyüşte protokol üyeleri şehitlikten 100. Yıl Mahallesi’nde bulunan Kültür Merkezi’ne kadar yaklaşık 5 kilometrelik kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe ticari taksiler, minibüsler ve KARDOFF üyeleri de arazi araçları ile eşlik etti. Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte protokol üyeleri konuşmalar gerçekleştirdi. Sonrasında ise Çanakkale’yi anlatan oratoryo gösterisi sunuldu.

Şehit aileleri ve yakınları KBÜ’de yemekte buluştu

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü etkinlikleri Karabük Üniversitesinde devam etti. Şehit aileleri ve yakınları için organize edilen yemeğe Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Kemal Çeber, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Garnizon Komutanı Albay Tekin Nemlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, diğer protokol üyeleri, askeri erkan, şehit yakınları ile gaziler ve davetliler katıldı.

Yemeğin sonunda protokol tarafından şehit ailelerine ve yakınlarına Türk Bayrağı takdim edildi. Burada bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, “Devletimiz bize güzel bir sürpriz yaptı. Afrin’in merkezine bayrak dikti. İnanılmaz güzel bir gün. Duygusal bir gün bizim için. Bu vatan, bu millet böyle şehitlerimiz, sevenlerimiz olduğu sürece ilelebet ayakta kalacaktır. Bütün şehitlerimize gani gani rahmet diliyorum, ailelerine sabır diliyorum. Üniversite olarak her zaman yanlarında olduk, olacağız.” dedi.

Karabük’ün 60 şehidinin anısına fidan dikildi

Karabük Üniversitesindeki 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü etkinliği kapsamında Karabük’ün bugüne kadar verdiği 60 şehit için fidan dikildi. Şehit yakınları ve aileleri Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Kemal Çeber, Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve diğer protokol üyeleriyle birlikte Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü yanındaki alanda şehidin adına hazırlanan fidanları toprakla buluşturdular. Duygusal anların yaşandığı fidan dikiminde 81 ilden gelen topraklar da şehit yakını ve ailesi tarafından fidana eklendi.

“Şehitler Fidanlığı” adıyla hayata geçen projeyle şehitlerin anısı Karabük Üniversitesi kampüsünde yaşatılacak.

Şehit Hüseyin Tüfekçi’nin ağabeyi 3 Nisan TV’ye yaptığı konuşmada etkinliklerle ilgili olarak duygularını şu sözlerle ifade etti: “Anma töreninde çöküntü ve manevi bir yükselişi aynı anda yaşadım. Ummadığımız, çok güzel bir program oldu. Kardeşimi kaybedeli yaklaşık 17 sene oldu. Kardeşimin adına ağaç dikmek çok farklıydı, çok duygulandık. Artık o ağacı biz büyüteceğiz.”

Külliye Karabük

 

Benzer Haberler