KBÜ’de ünlü tiyatro oyunu ‘Müfettiş’ sahnelendi

Rus roman ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol’un dünya klasikleri arasında da yer alan ‘Müfettiş’ adlı tiyatro eseri, Karabük Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

Nikolay Gogol’un kaleme aldığı “Müfettiş” adlı eseri, Arka Sahne grubu oyuncuları tarafından  Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda üniversiteli tiyatroseverle buluştu. Kara komedi türündeki tiyatro oyunu, 13 kişilik bir oyuncu ekibi ile 2 perde olarak sahnelendi.

Genel Sanat Yönetmenliğini Caner Demir’in üstlendiği tiyatro oyunu, bir bürokrasi kesiminin kasabasına müfettiş geleceğinin duyulması ve yanlış kişiyi müfettiş zannetmesi üzerine kurulu. Bir taşra kasabasında geçen oyun, çökmüş bir bürokrasinin rüşvet, haksızlık ve işleyişin gerçek iç yüzünü esprili bir dille anlatarak sanatseverleri güldürmeyi başardı.

Oyun ile ilgili konuşan Genel Sanat Yönetmeni Caner Demir, “Bu oyunda biyomekanik oyunculuk tekniği kullanılmıştır. Rengarenk kostümler tamamen Rusya Çarlık dönemini yansıtıyor ve siyah dekor da bir sıkışmışlığı gösteriyor. Oyundaki bütün hareketler, dizilimler sanki Rönesans Dönemi’nde bir fotoğrafı andırıyor. Bunların hepsi matematiksel olarak düşünülerek yapıldı. Her kelimenin altında farklı bir anlam yatıyor.“ şeklinde konuştu.

Haber & Fotoğraf: Esra Çimen

Benzer Haberler