Afet Farkındalık Eğitimi KBÜ’ de

Karabük Üniversitesi Sezer Güleç Konferans Salonunda Karabük il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Afet Tatbikat Yılı vesilesiyle “Afet Farkındalık Eğitimi” yapıldı.

Afet ve Tatbikat Yılı vesilesiyle, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Mühendislik Fakültesi Sivil savunma ve İlk Yardım Komisyonu tarafından düzenlenen Afet Farkındalık Eğitimine Mühendislik Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Muhammet Tahir Güneşer, ilgili komisyon üyeleri ve Mühendislik Fakültesi idari personeli katıldı.

KBÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Tahir Güneşer “Afet ve ilk yardım farkındalığı ile ilgili Cumhurbaşkanlığımızın, İçişleri bakanlığımızın, AFAD Genel Müdürlüğümüzün olağanüstü çalışmaları var. Mühendislik Fakültesi binamızda sabah 8.00’dan gece 24.00’e kadar yaşayan ve toplamda öğrenci ve personel 10binden fazla hayat bulunmaktadır. Herhangi bir olağanüstü halde afet ve ilk yardım eğitimi bilgisi birçok hayatı kurtarmaya vesile olacaktır. Bu sebeple hem komisyon üyelerimizin hem de idari personelimizin böyle istemeyen durumlara karşı hazır olmasını arzu ediyoruz. Ayrıca bütün personel ve öğrencilerimizin de farkındalığını arttırmak için çalışmalar yapacağız. Bu eğitimi organize eden komisyon başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Ahmet KAYMAZ, AFAD il müdürlüğü yetkililerine ve dinleyicilere katkı ve ilgileri dolayısıyla teşekkür ederim.” dedi.

Afet Farkındalık Eğitiminde, Karabük AFAD Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Ünal Timirli ”Afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar, afetlerden zarar almadan veya en az zararla kurtulabilmek için alınacak tedbirlere ve zorunlu deprem sigortası” konularında bilgi verdi.

Ayrıca afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla düzenlenen eğitimin ardından yangın tatbikatı yapıldı.

 

 

Benzer Haberler