Ali Şir Nevai, KBÜ’de anıldı

Türk dünyasının önemli şahsiyetlerinden şair, düşünür ve devlet adamı Ali Şir Nevai, Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlikle anıldı.

Karabük Üniversitesi Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye’deki Özbek Öğrenciler Birliği ve Edebiyat Kulübü iş birliği ile 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev, Büyükelçilik Basın Danışmanı Abdülmelik Tuyçibayev, Genel Sekreter Lütfü Köm,  akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikten önce Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Türk Dünyası Evleri Müdürü Salih Doğan’ın, Özbekistan kültür varlıkları fotoğraflarından oluşan serginin açılışı yapıldı. Sergide Taşkent, Semerkant, Buhara gibi şehirlerde bulunan tarihi abideler, medreseler, tekkeler ve türbeleri içeren 30 fotoğraf yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, etkinliğin Karabük Üniversitesinde düzenlenmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bizlere Ali Şir Nevai’yi böyle güzel anlattıkları için çok teşekkür ediyorum. Ali Şir Nevai’den çok etkilendim. Şiirlerinden de şunu gördüm ki Ali Şir Nevai, Feridüddin Attar, Mevlana hep aynı perdeden konuşmuşlar. Bunu okuyanlar hemen bilir, hissederler. Özbekistan’da artık yeni bir kapımız var. Onların da burada bir kapısı var. Birlikte sürekli programlar, antlaşmalar yapacağız. Keyifli, güzel işler yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise konuşmasında dil, din ve kültürümüzün Özbekistan’la bir olduğunun altını çizerek, “Türkiye’deki öğrencilerimiz ile Türk Cumhuriyetlerindeki öğrencilerimizin, tarihimizdeki yüzyıllık kırılmış olan ilgi ve alakayı tekrar bir araya getirip ülkelerimiz arasında gidiş gelişlerimizin mutlaka yaygın bir şekilde çoğalarak artması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte o yüzyıllık ayrılığın getirmiş olduğu bir takım farklılıkları gidererek bir amaç, bir ülkü oraya koyarak hep birlikte dünyayı yaşanabilir kılarız.” diye konuştu.

Bobur I. Tagaev

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev ise konuşmasında Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinin tarihte görülmemiş derecede ilerlediğini ifade ederek “Bu bağlamda eğitim ve bilimsel çalışmalar kapsamında anlaşmalar imzalandı. Karabük Üniversitesi ile Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi arasında yapılan antlaşma çok önemli ve yararlı oldu.” dedi.

Doç. Dr. Cıldız İsmailova

Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cıldız İsmailova da Ali Şir Nevai’nin milletine, diline ve inancına son derece aşık birisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu aşıklığın ömrü edebi olmuştur. Her zaman milletinin dilinde konuşarak halkının geleceğini aydınlatmıştır. Nevai, sadece bir şair değil, gerçek anlamda sanatkar şairdir. Tarihimize yön vermiş insanlara farklı bir gözle bakmalıyız. Dünyadaki varlığımızı ve kültürümüzü korumalıyız. Artık yüzyılların planlamasını beraber yapmamız lazımdır. Çünkü Türk Dünyası ancak beraberce yücelip, yükselebilir.”

Konuşmaların ardından “Türkiye Özbekistan dostluğu ve son dönemdeki gelişmeler” ile “Ali Şir Nevai’nin hayatı ve faaliyetleri” hakkında kısa film gösterisi sunuldu. Film gösterilerinin ardından Özbekistanlı öğrenciler Zahro ve Numanjon ile Afganistanlı öğrenci Muhammed Zahir tarafından gazel dinletisi, Özbekistanlı öğrenciler tarafından da tuyuğ ve rubai dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte Özbekistanlı öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle gerçekleştirmiş olduğu Özbek dansı da renkli görüntülere sahne oldu.

Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov:

Ali Şir Nevai hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı

Yapılan gösterilerin ardından Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, “Ali Şir Nevai’nin Velilik Faziletleri” konulu konferans verdi. Shuhrat Sirojiddinov konferansın başında, “Türkiye ile yakın ilişkilerimizin başlaması beni çok mutlu etti. Biz bugün Karabük Üniversitesi ile büyük işlere imza attık. Karabük Üniversitesi bizim kardeş üniversitemiz oldu. Bu iki kardeş devlet arasında gelişmeler, yakınlaşmalar son derece önemli.” şeklinde konuştu.

Konferansta Rektör Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Ali Şir Nevai’nin, Türk diliyle konuşan halkların kültürel ve manevi hayatının gelişiminde önemli bir insan olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Onun edebi mirası son derece muazzam ve çok yönlüdür. Nevai, bütün şuurlu hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı. Türklerin, ilim, fen ve sanat olarak gelişmesine kendini adadı.”

Sirojiddinov,  Ali Şir Neavi’nin Allah’ın sevdiği veli bir kişi olduğunun altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Onun hayatını okuyan kişi bunun çokça ispatını bulabilir. 6 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olması, çok gençken Feridüddin Attar’ın ‘Mantıkü’t Tayr‘ adlı anlaşılması derin ve tasavvufi ilahiyat bilgilerini gerektiren eserini okuyabilmesi onun vücudunda ilahi bir nimet olduğunu kanıtlar. Nevai, velilere özgü olan büyük faziletlerin sahibi. Ömrünü iyilik ve insanlık için adadı. Halkın sıkıntısıyla yaşadı. Eserlerinde de insanoğlunun arzu ve ümitlerinin gün yüzüne çıkmasını belirten mütefekkir olarak tarihte kaldı.”

Etkinliğin sonunda, Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı’nda katılımcılara Özbek Pilavı ikram edildi.

Benzer Haberler