Alzheimer hastalarına müzikli terapi

Karabük Alzheimer Derneği (KAD) tarafından Alzheimer hastalarına yönelik Karabük Üniversitesi akademisyenlerinin de desteğiyle müzikli terapi programı düzenlendi.

Alzheimer hastalığı ile ilgili toplumsal farkındalığı artırmayı, hastalara, hasta yakınlarına ve bakıcılara sağlık, sosyal ve psikolojik destek vermeyi amaçlayan etkinlik Safranbolu Bağlar Konak’ta gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’nden öğretim üyelerinin de destekleriyle gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan KAD Başkanı ve Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Adahan şunları söyledi: “İlimiz yaşlı nüfus sıralamasında ülkemizin 11’inci ili olup Alzheimer hastalığı riski %11,6’dır. Bu nedenle derneğimizin en büyük hedefi ilimizde bir ‘Alzheimer Sosyal Yaşam ve Gündüz Bakım Evi’ projemizi gerçekleştirmektir. Alzheimer hastalarının bakımı çok zordur ve Alzheimer hastası olan aileler hastaya bağlı olarak yaşarlar, hastalarını kimseye emanet edemezler. Bu nedenle böyle bir tesis hasta yakınlarına büyük destek sağlayacaktır. Projemizi hayata geçirmek için ilimizin önde gelenleri, kamu kurumları ve hayırsever hemşirelerimizi ziyaret etmekte ve girişimlerde bulunmaktayız. Bu konuda halkımızın da desteği çok önemlidir ve bunu ancak farkındalık ve bilinçlendirme için tanıtım faaliyetleri ile elde edebiliriz.”

Düzenlenen etkinlikte Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim elemanlarından Okt. Can Doğan da bir konuşma yaparak, müziğin özellikle psikolojik ve ruhsal hastalıkları tedavi yöntemindeki etkilerinden bahsetti.

KAD müzik-terapi grubunun bir sonraki etkinliği, 21 Eylül Dünya Alzheimer gününde Karabük Yücel Huzur Evinde gerçekleştirilecek.

Benzer Haberler