Araştırma görevlisine yurt dışı araştırma bursu

“Doktora yapan araştırma görevlileri için yurt dışı araştırma bursları (YÖK-YUDAB)” başvuruları başladı.

Yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB programı ile doktora tez aşamasında olup devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan araştırma görevlilerinden, tez konusu ülkemizin öncelikli alanları ile ilgili olanlara en az 6 ay en fazla 1 yıl süreyle tezleri ile ilgili yurt dışında araştırma yapma imkânı sunuluyor.

YÖK’ün belirlediği öncelikli çalışma alanlarında bazı bölümler dikkat çekiyor. Fen ve mühendislik alanında; siber güvenlik, kriptoloji, savunma tekolojileri, havacılık ve uzay, nükleer enerji, yapay zeka gibi önemli alanlar yer alırken sağlık alanında; doğal ve bitkisel ürünler, gen tedavisi ve genom çalışmaları, yaşa bağlı kanserler, nükleer tıp, sosyal bilimler alanında ise; milletlerarası hukuk, Afrika çalışmaları, göç çalışmaları, katılım bankacılığı ve sosyal medya gibi konular öne çıkıyor.

YÖK tarafından yapılan açıklamada, YÖK-YUDAB programından faydalanacak araştırma görevlilerinin yurt dışında bulunduğu süre içerisinde, bulundukları ülkelere göre aylık 2500-3500 Türk Lirası tutarında destekleneceği de belirtiliyor.

Başvuruları 17 Nisan – 31 Temmuz 2018 (Saat 17.00’a kadar) tarihleri arasında olan YÖK-YUDAB programı daha detaylı bilgiye https://yudab.yok.gov.tr adresinden ulaşabiliyor.

Haber: Muhammed İkbal Karakuşak

Benzer Haberler