“ARINMA” isimli sanal sergi ziyaretçilerini bekliyor

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Batur Çay’ın “ARINMA” isimli 7. kişisel resim sergisi, sanal sergi salonunda ziyaretçilerini bekliyor.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Batur Çay’ın “ARINMA” isimli 7. kişisel resim sergisi, içinde yaşadığımız toplumun ve kültürün birey olarak kadına atfettiği tüm sıfatlardan sıyrılıp öz varlığını anlamlandırma yolunda kendini bilme ve bulma yolculuğunda ürettiği eserlerden oluşmaktadır.  

Doç. Dr. Batur 7. kişisel resim sergisi hakkında şunları söyledi “İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde her bireyin varlık olarak dünyayı ve kendisini sorguladığında gerçeklik yanılsamasıyla sarıldığımız pek çok değerinde anlamını yitirdiğini ve tüm bunların bireyde zorunlu bir değişim ve dönüşüm getirdiğini görülmekte. Bu dönüşüm süreci beraberinde arınma ve şifalanmayı da getirmiştir. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Batur Çay düşsel dünyalarda, bilinçdışının ortak imgelerinde ve düşler ile sıra dışı bilinç hallerinden yola çıkarak oluşturduğu yapıtlarında insanoğlunun kendi dahil görünen her şeyi sorgulamasını sağlamaktadır. Gerçeği görmek için gözlerimizi, bedenlerimizi ve zihinlerimizi öğretilmiş ve kabul edilmiş olgulardan arındırarak görünenin ardındakini anlamlandırmak gerekir. Bu süreçte asıl olan bireyin yaşadığı tüm olay ve olguları içselleştirerek ayağa kalkıp gerçek evinin topraklarını ve ait olduğu özü keşfetmesidir.” 

15 adet eserin yer aldığı sergi, 22 Şubat – 22 Mart 2021 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin sanal sergi salonunda gezilebilir.  

Sergiyi gezmek için; https://hilalsnsr.wixsite.com/meralbatur2021

 

 

Benzer Haberler