ASELSAN’dan Demir Çelik Enstitüsü’ne ziyaret

Üniversitemiz Demir Çelik Enstitüsü’nün ve MARGEM laboratuvarlarının kabiliyetlerini yerinde görmek üzere ASELSAN’dan 4 kişilik ekip geldi.

Demir Çelik Enstitüsü’nü ziyaret eden ASELSAN yetkilileri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Demir Çelik Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yavuz Sun ve Enstitünün akademik personeli ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ASELSAN yetkililerine, Karabük Üniversitesi’nin magnezyum, alüminyum ve diğer alaşımlar konusundaki kabiliyetleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Görüşmenin sonrasında ise ASELSAN’dan gelen konuklara, magnezyum alaşımlarının üretildiği laboratuvarlarımız, üretilen alaşımların mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelendiği alanlar ile başta MARGEM ve Demir Çelik olmak üzere diğer laboratuvarlar gezdirildi.

Ziyarete ilişkin konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar “ASELSAN’dan gelen ekip Karabük Üniversitemizin özellikle magnezyum alaşımları konusundaki kabiliyetlerini görmek istiyorlardı. Çünkü magnezyum alaşımları, hafif alaşımlar oldukları için özellikle havacılık sektöründe çok yaygın olarak kullanılıyor. Dayanıklılığı yüksek malzemeler. Bu da Türkiye’nin çok büyük bir ihtiyaç alanıdır. Karabük Üniversitesi de yaklaşık 10 yıldır bu alanda çalışmalar yapıyor.” dedi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yavuz Sun ise Karabük Üniversitesi olarak yaklaşık bir ay önce ASELSAN’ının ziyaret edildiğini ve Enstitüde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verildiğini, onların da Enstitümüze iade-i ziyarette bulunduğunu aktardı. Doç. Dr. Sun, ASELSAN ile ne tür iş birlikleri geliştirebilir, beklentileri neler, ne tür malzemelerin üretilmesi onların işlerine yarayabilir, bunlarla ilgili bir çalışma yapacaklarını da söyledi.

Benzer Haberler