Aslı Bey’in ilk şiir kitabı “Â ve Dem”

Üniversitemiz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Aslı Bey ile “A ve Dem” isimli şiir kitabı üzerine konuştuk. 19’lu yaşlarında şiir yazmaya başladığını söyleyen Aslı Bey, kitabı “A ve Dem”le bireysel ve toplumsal açıdan farkındalık oluşturmayı hedeflediğini belirtti.

“Yazmak için önce okumak gerekir”

Önceleri birkaç dergi ve gazete ile çalışan, şu anda ise İkra’r Dergi’de yazan Aslı Bey, kalem oynatabilmenin ilk kuralının okumak olduğunu belirterek “Okumayan, kendini doldurmayan kişi o kelimenin varlığından haberdar olmayan kişidir.” dedi.

“Şiir onca kelam içerisinde özü yakalamaktır”

Üniversitemiz öğrencisi Aslı Bey, şiir yazmanın ciddi bir iş olduğunu ve şiirin içselleştirilmesi gerektiğini belirterek bu konuda şunları da sözlerine ekledi: “Şiir onca kelam içerisinde özü yakalamaktır. Şairlik ise kalemi kılıçtan keskin kullanabilme sanatıdır. Şiir ile ciddi manada haşır neşir olmaya başladığım andan itibaren şiirlerimi devinimsel olarak yazdım. Her şeyin hareket halinde olduğu dünyada şiir de bir takım hakikatleri, letafetleri ortaya çıkarmak için bir harekettir. Maddeden bahsederken bunların zahiri manalarını kastetmek yerine, batıni anlamına işaret etmek bana daha hoş geliyor.”

“Çağımızın sorunu unutmak, boş zamanları değerlendirememek ve uyku…”

Kişinin kendini gerçekleştirememesinin nedeninin yine kendisi olduğunu ifade eden Bey, “Bir şekilde insan boş vaktini değerlendirebilmeli. Zamanı öldürmek değil, zamanı diriltmek gerekiyor. Bakıyorum ki çoğu insan için hayat gezelim tozalımdan ibaret. Evet bunlar olacak şeyler, olması gereken şeyler, insanın sosyolojik açıdan gelişmesi için gerekli olan şeyler ama hayat gezmekten ibaret değil.” şeklinde konuştu.

“Merak duygusunu kendimize yeniden tatbik etmeliyiz”

Kişisel gelişiminde üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer’in çok büyük etkisi olduğundan söz eden Aslı Bey, “Bir ders esnasında Hür Mahmut Hocamız, içimizde öğrenme aşkının olması gerektiğinden bahsetmişti. Gerçekten bir insanın içinde merek duygusu olması lazım, öğrenme aşkının olması lazım ki yol alabilelim.” dedi.

“Şiir şairin sırrıdır”

Aslı Bey, bir şiirin anlamına dair şairin yorum yapmasının ve sırrını ifşa etmesinin doğru bir eylem şekli olmayacağını belirterek “Okurlar şiirde hem kendine hem de topluma dair çıkarımlar bulabilmeli. Şairin sırrını ifşa etmesi bir hayal kırıklığı oluşturur okuyucuda.” diye konuştu.

“A ve Dem’de sembolik bir anlatım var”

Kitabını İkra’r Dergi aracılığıyla çıkardığını söyleyen Aslı Bey, şiirlerinde kastettiği mananın gizli kalmasını savunması gibi bu zamana kadar “A ve Dem” ismiyle kastettiği manayı da gizli tutmaya çalıştığını ifade etti. Karabük Külliye’ye şiir kitabının ismiyle ilgili sembolik anlamı açıklayan Aslı Bey “A: Allah, ve: bağlaç (dünyayı temsil ediyor). Dem de zaman demek. İnsan ne zaman adem olur? Dünya sadece bir bağlaç, insan vaktini Allah ile kıymetlendirdiği zaman adem olma vasfına ulaşır. En kısa manasıyla bu.” şeklinde konuştu.

“Hayal, hayali doğurur”

Şiir kitabı ile ilk hayalinin gerçekleştiğini kaydeden Aslı Bey, yeni bir kitap çalışmasının olduğunu ve ‘demlenmesini’ beklediğini belirtti. Dil açısından Fransızca ve Farsçaya ilgi duyduğunu, bu dilleri bir sentez halinde Türk edebiyatında yeni bir şiir anlayışı olarak ortaya getirmeye çalıştığını anlatan Aslı Bey “Bunun için ömrüm yeter mi bilmiyorum ama elimden gelen gayreti bu hususta gösteriyorum.” dedi.

Haber: Gül Dumlukaya | Fotoğraflar: Mehmet Zahid Çetinkaya

Benzer Haberler