Başak Cengiz’in adı KBÜ’de yaşatılıyor

Uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybederek tüm Türkiye’yi yasa boğan KBÜ Mimarlık Fakültesi 2018 yılı mezunu Başak Cengiz’in adı, Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaşatılıyor.

Başak Cengiz’in ailesinin katılımlarıyla Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde bugün düzenlenen törenle isim tabelası, Başak’ın mezun olduğu KBÜ Mimarlık Fakültesine asıldı.

Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Saadettin Ökten Konferans Salonu’nda fakülte binasına isim tabelasının asılması dolayısıyla gerçekleştirilen tören, Başak Cengiz’in bitirme projesinin sergilendiği alanın gezilmesiyle başladı. Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam bitirme projesi maketini Başak Cengiz’in ailesine takdim etti.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Saadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen törene Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, Baba Avni Cengiz ve yakınlarının yanı sıra Karabük Valisi Fuat Gürel ile eşi Özlem Aras Gürel, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile eşi Fadimana Polat, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Garip Gümüş, kurum müdürleri, akademisyenler, davetliler, ve öğrenciler katıldı. Törende ilk olarak, Saygı Duruşu’nda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Programın devamında Rektörlük tarafından Başak Cengiz anısına hazırlanan video katılımcılara izletildi. Cengiz’in üniversite yıllarındaki fotoğraf ve videolarından oluşan filmin izlenmesi sırasında Cengiz’in ailesi ve salondakiler, gözyaşlarına hâkim olamadı.

“Daha nice güzel projelere imza atacaktı. Hedefleri vardı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Beyhan Cengiz “Başak Cengiz adını yaşatabilmek için herkesin seferber olduğunun görüyorum. Başak’ımızın tek bir harfine dahi binlerce teşekkür ederim. Ayrıca Sayın Rektörümüzün makamına yakışır şekilde göstermiş olduğu böyle güzel bir program içinde teşekkür ederim. En ince ayrıntısına kadar kıymet verip hazırlanan bu güzel açılışa bizleri de davet ederek böyle sevinç yaşattığı için ayrıca minnettarım. Değerli eşi Fadime Hanım’a ve bizleri karşılayan kıymetli misafirlerimiz ayrıca teşekkür ederim. Başak Cengiz adını yaşatabilmek için verilen sözlerin tutulmasından gurur duyuyorum. Ayrıca Evim gibi hissettirdiniz. Ben bugün şunu anladım. Ben koskoca bir aileye sahip olmuşum. Bunu bana yaşattığınız için tekrar rektörüme teşekkür ederim. Ben bu güzel ilçeye defalarca geldim, her yerini gezdim. Güzel anılarda boğuldum. Kalbim sızladı. Kıymetlim, balım Başak. Üniversiteye kazanıp, eğitime geldiği zaman Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi’nde eğitimine başladığı zaman girdiği sınavları tırnaklarıyla kazıdı.  Çizdiği projeleri, yaptığı maketleri beş yıl boyunca aldığı eğitimi başarıyla bitirerek gururla evine döndü. Evde de devam ederek birçok kursa gitti. Projeler çizdi. İş başvurusunda bulundu. Sonunda çok güzel bir işe girdi. Anneciğim diyerek her insana nasip olmaz, çok değerli bir iş yerine girdim. Ben burada başarılarımı göstereceğim dedi ve sözünü de tuttu. Orada da aldığı görevi başarıyla teslim etti. Daha nice güzel projelere imza atacaktı. Hedefleri vardı, ne yazık ki kalemini kırdılar. Zalim cani hunharca kıydı yavruma. Devlet arkamızda, halk yanımızda olduğu sürece aşılmaz dağlar aşılır, geçilmez yollar geçilir. Yeter ki birlik olalım. Ben davamı emin ellere teslim ettim. Herkes titizlikle görevinde.  O hain bu dünyada alacak cezasını, ahirette ise “Zalimler için yaşasın cehennem.” Ben size Rektörümü, Ailesine, değerli, kıymetli öğretmenlerine, özellikle tavsiye mektubu yazan kıymetli öğretmenlerine, eğitiminde başarıya götüren Başak’ıma, her kaleminde yardımcı olan değerli öğretmenlerime, arkadaşlarına, bu mimarlık fakültesinde göreve hazırlanıp adımlar atan değerli öğrencilere teşekkür ediyorum. Başak’ımı sakın unutmayın.”  dedi. 

“Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ‘Kadınlara ancak adalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.’ demiştir”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat konuşmasında “Çok büyük bir kaybımız vesilesi ile burada bir aradayız. Geçtiğimiz günlerde Karabük Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun öğrencimiz Mimar Başak Cengiz’i ebedi istirahatgahına uğurladık. Her ölüm derin bir acı çok büyük bir kayıptır. Fakat bazı vefatlar vardır ki acı, hüzün, ıstırap onurla birlikte gelir ve her acıyı hissederken yüreğinizde duyduğunuz derin sızıyla gönlünüzdeki büyük bir gururu birleştirirsiniz. Şehitlik mertebesine erişmek özel bir ölümdür. Çok özel bir ayrılıktır. Başak kızımız okulumuzun Mimarlık bölümünde eğitimini tamamladı. Başak Cengiz’in adını yaşatmak bizim için vazifeydi. Bu neticede Karabük Üniversitesi Senatomuzun kararı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Mimarlık Fakültemize Başak Cengiz adı verilmiştir. Yeryüzünde hiçbir canlı şiddeti hak etmiyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) “Kadınlara ancak adalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” demiştir. Unutmamalıyız ki ailenin ve toplumun sağlık ve mutluluğu ancak kadınlarımıza değer vermekle, saygı duymakla mümkün olacaktır. Burada ben özellikle Beyhan hanıma ve Avni beye hepimizin validesi pederi olan ailelerine ailesine seslenmek istiyorum. Yaşadığınız acıyı deruni bir şekilde hissediyoruz. Allah sizlere sabır ihsan eylesin. Mekânı cennet olduğuna inandığımız için cennette sizlerle buluşmayı nasip eylesin. Onun acısını unutturacak başka anılar yaşatmasın. Kaybımız büyüktür. Ancak unutulmamalıdır ki Başak eğitim hayatı boyunca bizim evladımızdı artık tüm Türkiye’nin evladı olmuştur. Bundan sonra da onu her zaman hayırla yâd edecek ve adını yaşatacağız. Başak Cengiz’in aziz hatırası sonsuza dek devam edecektir. Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden geçen ve yetişen her öğrenci onun hatırasını yaşatacak ve hatırlayacaktır. Allah mekânını cennet ruhunu şâd eylesin ve onun hatırasını da yaşatmayı bizlere nasip eylesin. Teşrifleriniz için tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

“Safranbolu’da Başak Cengiz ismi artık sembolleşecek”

Karabük Valisi Fuat Gürel konuşmasında  “Annesinden, babasından, sevdiklerinden, koparılan bir kardeşimizi burada anıyoruz.  Diğer taraftan Cumhurbaşkanımızın tensipleri, Rektörlüğümüz ve senatomuzun uygun görmesiyle Başak Cengiz”in ismini inşallah Mimarlık Fakültesi’nde yaşatmış olacağız. Başak Cengiz genç bir kardeşimizdi, hayalleri vardı. Belki Türkiye’de birçok önemli başarıya, önemli mimari projeye imza atacak bir kardeşimizdi. İnşallah onun o hayallerini bu fakültede okuyacak kardeşlerimiz gerçekleştirecek. Şiddetin her türlüsünü lanetlemek gerekir. Bu sadece kadına yönelik bir şiddet, sadece aile içinde yaşanan şiddeti lanetlemek değil, şiddetin her türlüsünü kadını erkeği olmaksızın kim bu tür bir vahşetle karşı karşıya kalıyorsa tamamını lanetlemek gerekir. Sevgi üzerine kurulması gereken bir toplum, sevgi üzerine yoğunlaşması gereken bir toplum ortaya çıkarmamız gerekiyor. Maalesef böyle bir acı tabloyla karşı karşıyayız. Başak kardeşimizi rahmetle yad ediyoruz. Bu şehirde Karabük’te Safranbolu’da Başak Cengiz ismi artık sembolleşecek. Hepimiz bu acıyı paylaşıyoruz. Ancak Safranbolu ve Karabük inşallah bundan sonraki süreçte hem Başak Cengiz ismini yüreğinde taşıyacak hem de ailesini, ailesi olarak bilecek.” dedi.

Salonda gerçekleşen programın ardından Mimarlık Fakültesinin isim tabelası açılışını Başak Cengiz’in ailesi ve protokol üyeleri gerçekleştirdi. 


 

Benzer Haberler