Başhekim minikleri muayene etti, aileleri de uyardı

Üniversitemize bağlı Demir Çocuk Anaokulu’ndaki minikler, KBÜ Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Erkan Doğan tarafından muayene edildi. Özellikle çocukların mevsime bağlı olarak karşılaştıkları rahatsızlıkların teşhis edilebilmesi amacıyla genel tarama yapıldı.

Başhekim ve aynı zamanda Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erkan Doğan, çocukların tek tek hem muayenelerini yaptı hem de sohbet ederek şikâyetlerini dinledi.

Tarama sonrası Üniversitemiz gazetesi Külliye Karabük’e ve 3 Nisan Televizyonu’na açıklamalarda bulunan Doğan; mevsime bağlı olarak yaşanan sıkıntıları vurgulamak, sağlıkla ilgili konulara dikkat çekmek, çocuklarımızı tanımak ve muayeneden geçirilmesi için bugün kreşe ziyarette bulunduğunu söyledi.

“Anaokulu ve kreşlerde çok daha dikkatli olmak gerekiyor”

Yrd. Doç. Dr. Erkan Doğan mevsimsel olarak yaşanan bazı rahatsızlıklara dikkat çekerek şunları söyledi: “Mevsimsel geçişlere bağlı olarak üst solunum yolları, alt solunum yolları enfeksiyonları, nezle, grip, zatürre gibi bu tarz hastalıkların yoğun yaşandığı bir dönemdeyiz. Bilhassa sıcaklık derecelerinin ani değiştiği bu dönemlerde hastalıklar daha fazla ön plana çıkıyor. Çocukların olduğu anaokulu ve kreş gibi yerlerde bu hastalıklar daha çabuk yayıldığı için çok daha dikkatli olmak gerekiyor.”

“Öksürme ve hapşırma tekniklerini çocuklarımıza öğretmek gerekiyor”

Bu hastalık dönemlerinde ve mevsim geçişlerinde el temizliğinin önemine dikkat çeken Doğan “Çocuklarımıza öksürme ve hapşırma tekniklerini öğretmemiz gerekiyor. Özellikle hapşırırken veya öksürürken ağzımızı elimizle değil kolumuzla kapatmalıyız.‘’ dedi.

“Hastalıkların erken teşhisi çok önemli”

Ailelere de bu süreçte büyük görevler düştüğünü kaydeden Yrd. Doç. Erkan Doğan “Ailelerimiz çocuklarımızın el temizliklerine özen gösterip, mevsime uygun giydirmeli, yiyecek içeceklerine dikkat etmeli ve bol sıvı tüketmelerini sağlamalıdırlar. Hastalıkları başlangıcında yakalamak çok önemlidir, ilerlediği zaman boyutları değişiyor ve mümkün oldukça hasta olan çocukların okullara ve kreşlere gönderilmemesini rica ediyoruz.’’ şeklinde konuştu

“Her zaman bu şekilde görevlere hazırız”

Doğan son olarak şunları söyledi: “Biz de Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çocuk hekimi olarak burada çocuklarımızı bir görelim, değerlendirelim ve farkındalık yaratmak için bir düzenleme yapalım istedik. Öğretmenlerimizle birlikte çocuklarımızı daha sağlıklı ortamlarda yaşamaları için eğitmek bizim görevimizdir. Önemli olan hastalığı tedavi etmek değil hastalığın oluşmasını ve yayılmasını engellemektir. Her zaman bu şekilde görevlere hazırız, öğretmenlerimizin ve ailelerimizin de desteğiyle bu şekilde etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.”

Haber Merkezi

Benzer Haberler