Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisinden, arkadaşlarına ücretsiz yazılım eğitimi

Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Ufuk Canlı tarafından Mühendislik Fakültesinde ücretsiz olarak yazılım eğitimi verildi. Kendisi de öğrenci olan Ufuk Canlı’nın verdiği eğitim öğrenci arkadaşları tarafından yoğun ilgi gördü. 

Cumartesi ve Pazar günü verilen kursta Ufuk Canlı yaklaşık 200 kişilik öğrenci grubuna “HTML, CSS ve JavaScript ile web geliştirmeye giriş” konularını anlattı. Aldıkları kurstan oldukça memnun olduklarını belirten katılımcılar, kendilerine ücretsiz olarak eğitim verdiği için Ufuk Canlı’ya teşekkür etti.

Eğitimde ilk olarak web’in ilk yıllarına değinen Ufuk Canlı, ortaya çıkma nedeni ve kullanım amacının yanı sıra dünya çapında yayılmaya başlayınca ne gibi sorunlar meydana geldiğini anlattı. Daha sonra ‘HTML, CSS ve JavaScript nedir, ne için kullanılır, nasıl birlikte kullanır’ gibi sorulara cevapların arandığı eğitimde hesap makinesi, sayı tahmin oyunu vb. uygulamalarla üç dilin de bilgileri birlikte kullanılarak pekiştirme yapıldı.

“Öğretme en iyi öğrenme yollarından biridir”

“Eğer İngilizce bilmeseydim ne doğru kaynaklardan çalışıp kendimi eğitebilirdim ne de bu etkinliği düzenleyebilirdim.” diyen Ufuk Canlı etkinliği düzenlemekteki amacının İngilizcesi yetersiz arkadaşlara yazılımla ilgili konu anlatımlarını elinden gelen en iyi şekilde, Türkçe olarak aktarmak olduğunu söyledi. Farkındalık yaratmaya, yardım etmeye, öğrenmeye ve öğretmeye aşık olduğunu ifade eden Canlı, aynı zamanda da öğretmenin en iyi öğrenme yollarından biri olduğunu belirtti.

“HTML, CSS ve JavaScript ile web geliştirmeye giriş” konularının ele alındığı kursla ilgili öğrencilerin görüşleri ise şöyle oldu: 

 Sümeyra Işık

“Karabük Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumak ‘sadece derse giren hocanın ders notlarına çalış geç, yeter’ mantığını bir kenara bırakıp, uygulamalı bir eğitim ile göstermiş olduğu çabadan dolayı Ufuk Canlı’yı tebrike ederim. Umarım bu tür programlar devam eder ve biz de öğrenciler olarak birbirimize katkıda bulunmuş oluruz.” 

Sermin Şahin

“Şuan ben de bilgisayar Mühendisliği okuyorum, bu 2 gün işlediğimiz konuları bu dönem görecek olmamdan dolayı benim için oldukça faydalı bir kurs oldu. Ayrıca 2 gün az bir süre olmasına rağmen kursun oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Tekrar teşekkürler.”

Ceren Akbulut

“Başlangıç – temel seviyede HTML bilgisine sahip olmak ve bunu kısa zamanda başarmak istiyordum, benim için bu kursun zamanı ve şartları iyi oldu. Genelde toplu bir eğitim/kurs etkinliği olduğunda kısa zamanda çok fazla şey başarmak için ön gereksinim bekleniyor ancak bu kurs ön gereksinim olmaması ve bilen bilmeyen herkesi teşvik etmesi açısından iyiydi.”

Tuğçe Nur Gündüz

“Bu kursun benim için gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum. HTML biraz bilmeme rağmen CSS ve Javascript hakkında pek bir bilgim yoktu ve onlar hakkında bir şeyler öğrenmiş olmaktan dolayı gerçekten mutlu oldum.”  

Benzer Haberler