Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: Türkiye teknolojideki atılımını hızlandırıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA muhabirine, teknoloji geliştirme bölgelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında 2001’den itibaren bu konudaki faaliyetlerin başladığını hatırlatan Özlü, sürdürülen çalışmalar neticesinde söz konusu bölgelerin hızla arttığını söyledi.

Özlü, 2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının, Zonguldak Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulumunun Resmi Gazete’de ilan edilmesinin ardından 68’e ulaştığına dikkati çekerek, “Türkiye, teknolojideki atılımını hızlandırıyor. Ülke genelindeki 68 teknoloji geliştirme bölgesinden 55’inde Ar-Ge faaliyetleri sürdürülürken, 13’ünde ise yapılaşma çalışmaları devam ediyor.” diye konuştu.

“Karabük’e 30 yerli girişimci”

Özlü, Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin de Merkez ilçesinde 15 bin 23 metrekare alana kurulacağına değinerek, bölgenin kurucu heyetinde Karabük Üniversitesi, Karabük Valiliği, Karabük Belediyesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, Kardemir Karabük Demir Çelik San ve Tic AŞ ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının bulunduğunu aktardı.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde ilk etapta 4’ü büyük ölçekli, 8’i orta ölçekli ve 18’i küçük ölçekli olmak üzere toplam 30 yerli girişimcinin yer almasını planladıklarını kaydeden Özlü, gelecek süreçte ise bölgenin çok uluslu girişimcilere de açılacağını söyledi.

Özlü, söz konusu bölgenin faaliyete geçmesinin ardından 150 Ar-Ge personelinin istihdam edileceğini belirtti.

Benzer Haberler