“Bir Kadın Bir Başarı”

Karabük Üniversitesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen “Bir Kadın Bir Başarı” adlı konferans 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Bir Kadın Bir Başarı” konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak Eğitimci Yazar Nurten Ceceli Alkan ve İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yayıncı Dr. Öğr. Üyesi Melike Günyüz yer aldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar,  tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, ülkemizde kadının yerinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Sezgin Küçüktepe ise konuşmasında,  kadınların her zaman hayatın her alanında yer aldığının farkında olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Aydın Atasoy, kadınların toplumun geniş bir kesimini oluşturduğunu belirterek, “Globalleşen dünyada kadınların sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü gelecek nesilleri yetiştirme potansiyeli kadının bedeninde, ruhunda mevcuttur.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Dr. Öğr. Üyesi Melike Günyüz, konuşmasında hayatı boyunca karşılaştığı ön yargılardan söz ederek yayıncılık mesleğine karşı çok büyük ön yargıların olduğunu söyledi. Yayıncılık mesleğinin çok önemli bir meslek olduğunu dile getiren Günyüz, “Yayıncılık bir sonraki neslin hangi kelime ve hangi kavramlarla nasıl düşüneceğini belirleyen bir meslek dalı.  Yayıncılık entelektüel bir iştir. Yayıncılık toplumların kültür politikalarının doğrudan birinci derecede aracıdır dolayısıyla yayıncılık büyük sorumluluk isteyen bir iştir.” şeklinde konuştu.

Eğitimci Yazar Nurten Ceceli Alkan ise konuşmasında kendi hayat hikayesinden kesitler sundu. Kadının sosyal bir mimarlık görevi üstlendiğini söyleyen Yazar Alkan, “Kadın olarak  yaptığımız her işin, yetiştirdiğimiz her evladın yansımasının bütün insanlığa olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

 

Benzer Haberler