Öğrenciler, “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” filmini izledi

Karabük Üniversitesi öğrencilerinin Karabük’ü daha yakından tanımaları amacıyla Yönetmen İsmail Şahinbaş’ın Yenice Ormanları’nı anlattığı “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı belgesel film gösterimi yapıldı. Proje kapsamında filmi izleyen öğrenciler de filmle ilgi duygu ve düşüncelerini yazacakları mektuplarla anlatacak. 

Karabük Üniversitesi ile Yenice Belediyesi’nin iş birliğiyle yüzde 71’i ormanlarla kaplı Karabük şehrini üniversite öğrencilerinin daha iyi tanımaları amacıyla Yönetmen İsmail Şahinbaş’ın “Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır’’ adlı belgesel film çalışması gösterildi. Karabük Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler, “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı filmle ilgili görüș ve önerileri, yazacakları mektuplarla anlatacak. Filme dair yazacakları mektuplar ise daha sonra derlenerek kitap haline getirilecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun, “Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır’’ adlı proje hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Bu yaklaşık dört ay kadar sürecek bir proje. Bu projeyi öğrencilerimizle beraber yürüteceğiz. Yüz ölçümü itibariyle Karabük küçük bir il olarak gözükse de yüzde 71 gibi bir alanın ormanlarla kaplı olmasından haberdar olmak lazım. Biz farklı şehirlerden gelen öğrencilerimizin farklı zenginlikleri bulunan, farklı özellikleri bulunan hem turizm olarak hem doğal kaynak olarak önemli değerleri bulunan bir şehirde yaşadığının farkında olmalarını istiyoruz.”

Gösterimi yapılan belgesel hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Coşkun, şunları kaydetti:

“2017 yılında Yenice ormanlarıyla ilgili İsmail Şahinbaş bir belgesel hazırlamıştı. Yenice Belediyesiyle birlikte yürüttükleri bir projeydi. Bugünkü gösterim öğrencilerimizin bu güzelliklerin farkında olması için birinci aşamaydı. Biz ikinci aşamada öğrencilerimizin film hakkındaki düşüncelerini mektuba çevireceğiz. Daha sonrasında bunu yayın haline dönüştüreceğiz.”

Yenice Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mücahit Toprak

Programda konuşan Yenice Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mücahit Toprak ise Karabük Üniversitesi ile bu tür projeler yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Yenice Belediyesiyle Karabük Üniversitesinin birlikte yaptığı projeden biz onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Sizin de bu projeye önemli derecede katkı vermenizi bekliyoruz. Bu projeyi biz Yenice Belediyesi olarak çok önemsiyoruz. Bundan sonra yeni güzel çalışmaları birlikte yaparız. Birlikte ortaya güzel şeyler çıkartırız diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yönetmen İsmail Şahinbaş

Yönetmen İsmail Şahinbaş film hakkında bilgi vererek konuşmasında şunları aktardı:

“Bu film tam iki senede ortaya çıktı. Metni okuduktan sonra dört ana renk üzerine kurguladık filmi. Kışı beyazla simgeledik. Baharı yeşille simgeledik. Yazı maviyle simgeledik. Sonbaharı da kırmızı renkle simgeledik. Sizde lütfen bakın içselleştirin. Kendi renginizi bulun. Kendi hayallerinizin kaptanı olun. Karabük Üniversitesi bize çok büyük bir alan açtı. Çok büyük onur duyduk. Lütfen projeyi önemseyin yazın. Kitap haline dönüştüreceğiz. Sizlerden gerçekten güzel mektuplar bekliyoruz.”

Konuşmaların ardından “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı film gösterimi yapıldı. Devamında “Bir ormana en çok hangi renk yakışır?” adlı proje hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Soru cevap bölümünün ardından ise  program sona erdi.

Benzer Haberler