Çerde belgeseli izleyiciyle buluştu

Geçmişi Osmanlı zamanından günümüze kadar uzanan ve özellikle Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olan “köçeklik” mesleğinin konu alındığı ‘Çerde’ isimli belgesel film Üniversitemizde gösterildi. Yönetmenliğini Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon Programcılığı öğretim görevlileri Musa Ak ve Serdar Sabuncu’nun yaptığı belgesel filmin gösterimi ve yönetmenleri ile yapılan söyleşi yoğun ilgi gördü.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar da katıldı. Prof. Dr. Mustafa Yaşar,  gösterimin ardından bir konuşma yaparak köçek ve köçeklik algısı üzerinden iki genç ve iki orta yaşlı köçeğin hayatlarının anlatıldığı ‘Çerde’ adlı belgesel filmi çok beğendiğini belirtti ve yönetmenleri tebrik etti.

“Zor bir konuyu işledik”

Filmin yönetmenlerinden Öğr. Gör. Musa Ak, Karabük’te ilk göreve başladığı 2013 yılında “köçek” konusunun dikkatini çektiğini ve belgeselini yapmak üzere hazırlıkların daha o yılda başladığını anlattı. Çekilmesi zor olan bir konuyu işlediklerini söyleyen Ak “Belgeselde önemli olan doğallıktır. Düğünlerde köçekler oynarken çok basit gibi görünür fakat onların yaşadıklarını ve ortamlarını, bu işin zorluklarını belgeselle anlatmak istedik. Bunu da en doğal haliyle çekip sizlere sunduk.” dedi.

Belgesel filmde yer alan kişilerle iyi bir iletişim kurduklarını da aktaran Musa Ak “Eğer oyuncularınız doğal, oyuncu olmayan, sıradan insanlarsa önce onlarla iyi bir ilişki kurmalısınız. Evlerine gittiğinizde size ikram ettikleri çayı, yemeği geri çevirmemelisiniz.” diye konuştu.

“İşe başlarken çok eğleneceğimizi düşündüm ama hüzün vardı”

Filmin diğer yönetmeni Öğr. Gör. Serdar Sabuncu da film fikrini ilk duyduğunda çok mutlu olduğunu belirtirek çekim sonrası köçekler ile ilgili düşüncelerinin değiştiğini söyledi. Köçekliğin Osmanlı geleneğinden günümüze kadar geldiğini özellikle Batı Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olduğunu belirten Sabuncu yaşatılması zor bir kültür olduğuna vurgu yaptı. Serdar Sabuncu “Biz sadece belgesel film çekmedik bu insanların hayatlarına dokunduk. Yaşamlarının içine girdik. Bir müddet sonra kameraya alışıp profesyonel oyuncu gibi davrandılar. Bu işe başlarken çok eğleneceğimizi düşündüm ama hikayelerinde hüzün vardı. Onları tanıyınca hayatlarının çok farklı olduğunu gördüm.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler