Çocuk Gelişimi Bölümü’nden “oyuncak kütüphanesi” projesi

Üniversitemiz Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri “oyuncak kütüphanesi” konusunda 2 yaşından ilkokul çağına kadar olan çocukların paylaşma değerini ortaya koyacak bir proje hazırladı.

Projenin detaylarını paylaşan Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özyürek, çocuk kütüphanesi ile ilgili daha önce gerçekleştirilen projelerden farklı olarak, bu projede parasal duruma yer vermediklerini belirtti. Özyürek söz konusu projeyle çocukların kullanmadıkları, artık oynamak istemedikleri oyuncakları getirip karşılığında oyuncak kütüphanesinden yeni bir oyuncak aldıklarını söyledi.

Projenin kısa süreli deneysel bir çalışma olduğunu aktaran Özyürek, çocukların girerken ne getirdikleri ve çıkarken ne aldıklarının kayıt altına alındığını, ayrıca çocuklara uygulamadan memnun kalıp kalmadıkları ve bu uygulamada en çok hoşlarına giden şeylerin ne olduğunun sorulduğunu kaydetti.

Projeyi çocukların paylaşma değeri kazanmasına yönelik gerçekleştirdiklerini söyleyen Özyürek “Demir Çocuk Anaokulu’nun bir bölümünde bu uygulamayı yapmaya karar verdik. Anaokullarından 30 öğrenci geldi. Kendi okulumuzu da sayarsak 2 gün içerisinde yaklaşık 70 – 80 öğrenci faydalandı.” dedi.

Doç. Dr. Arzu Özyürek oyuncaksız gelen çocuklar için parmak kuklalar hazırladıklarını ve kuklayı tamamlayan çocukların daha sonra kuklaları vererek istediği bir oyuncağı alabileceğini de söyledi.

Hedeflerinden birinin de çocuklara kütüphane kültürünü aşılamak olduğunu belirten Özyürek  “Çocuk oyuncağını vermek için gelirken kütüphaneyi de ziyaret edecek ve kitaplarla da tanışmış olacak. Şuan için değişim ve değerlerle ilgili hedefimiz olsa da ileride ki hedefimiz oyuncak kütüphanesinin çocuk kütüphanesinin bir bölümü olarak açılması.” diye konuştu.

Haber: Melike Nur Doğan | Fotoğraflar: Semih Başıbütün

Benzer Haberler