Çocuklar, artık nitelikli ve kültürümüze uygun sinema filmleri tercih edecek

Karabük Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Karabük Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü, “Gelişim çağındaki çocukların, film izleme alışkanlıklarının oluşmasında popüler sinemanın etkisinin belirlenmesi” konulu Bilimsel Araştırma Projesi tamamlandı.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu, Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa İnce’nin yürütücülüğünde, Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen proje 45 gün sürdü. Internet Movie Database (IMDB – İnternet Film Veri Tabanı)’den yüksek puan almış, kültürel, insani ve vicdani değerler taşıyan, sanatsal değeri olan filmler, Öğretim Görevlileri Serdar Sabuncu, Bedirhan Karakurluk ve Musa Ak’ın gözetiminde 9/A Sınıfı’nda okuyan öğrencilere izletildi.

Projenin tamamlanmasının ardından araştırmada elde edilen ilk sonuçlar öğrencilerle paylaşıldı. Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mustafa İnce ve Öğretim Görevlileri Bedirhan Karakurluk, Musa Ak, Serdar Sabuncu ile Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen mini söyleşi sonrasında, projeye katılan öğrencilere kitap, kalem ve defterlerden oluşan çeşitli hediyeler takdim edildi.

“Projeyi tüm Türkiye’de uygulamayı planlıyoruz”

Karabük’te gelişim çağındaki çocukların film izleme alışkanlıklarının tespitine yönelik lise (1. Sınıf) öğrencileri üzerinde bilimsel araştırma yapan Y. Doç. Dr. Mustafa İnce, “Projeyi önce Batı Karadeniz bölgesinde, daha sonrada tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyoruz” dedi.

Proje ile ilgili 3 Nisan TV’ye konuşan İnce, projenin amacının; öğrencilerin ve çocukların daha nitelikli, daha kaliteli ve kültürümüze uygun sinema filmleri ve televizyon programlarını izlemelerini sağlamak olduğunu vurguladı. Özellikle belli bir yaş grubundaki çocukları hedeflediklerini söyleyen İnce, “Bu çocukların gelişim düzeyinde neyi tercih edip, neyi tercih etmemesi noktasında onlara yardımcı olacak, farklı düşünmelerini sağlayacak bir proje hazırladık. Projemize de bu okuldan başladık. Projeyi, başta Karabük geneli olmak üzere önce Batı Karadeniz bölgesine, daha sonrada tüm Türkiye’ye uygulamayı planlıyoruz” dedi.

İnce ayrıca, dünyanın en çok televizyon izleyen ülkesi olarak; bizim televizyondan ve sinema ürünlerinden tükettiğimiz içeriklerin daha nitelikli, bizim kültürümüze ve bizim toplumumuza uygun, bizim değerlerimizi taşıyan içerikler olmasına özen göstermemiz gerekir.” diye konuştu.

Benzer Haberler