Değişim Programlarında Karabük Üniversitesi farkı

Uluslararasılaşma yolunda iş birliklerini her geçen gün geliştiren Karabük Üniversitesi, bünyesinde bulundurduğu değişim programlarıyla birlikte hem yurt içi hem de yurt dışından öğrencileri ağırlayarak gelişmiş imkânlarını öğrencilere tanıtıyor.

2017-2018 Akademik Yılı Bahar Döneminde Mevlana Değişim Programı ve Erasmus+ KA107 projesi kapsamında Bangladeş, Hindistan, Kazakistan ve Malezya’dan gelen öğrencilere Karabük Üniversitesini neden tercih ettikleri sorduk.

“Karabük Üniversitesi uluslararası öğrencilere çok iyi imkanlar sunuyor”

Karabük Üniversitesi ile Bangladeş Daffodil Uluslararası Üniversitesi arasında imzalanan Mevlana Değişim Programı çerçevesinde 2017-2018 Akademik Yılı Bahar döneminde Karabük Üniversitesine gelen Bangladeşli öğrenciler “Karabük Üniversitesi uluslararası öğrencilere çok iyi imkanlar sunuyor. Biz de bu imkanlardan faydalanmak ve farklı tecrübeler edinmek için buraya geldik. İki üniversite arasında iyi bir iletişim ve etkileşim var. Daha önce buraya bizim hocalarımız ziyarete gelmişti. Onlar tavsiye ettiler. Biz de bu fırsatı değerlendirmek için buraya geldik.” diye konuştu.

“İlk yurt dışı eğitim için tercihimiz Karabük Üniversitesi”

Mevlana Değişim Programı ile Hindistan Gokaraju Rangoraju Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsünden  gelen Hindistanlı öğrenciler ilk izlenimlerini Külliye Karabük’e paylaşarak “Buradaki insanlar bize çok arkadaş canlısı geldiler. Bizi çok iyi karşıladılar. Karabük’ün iklimini sevdik.  Değişim programları için araştırmalar yaptık ve üniversitemizin ilk yurt dışı eğitim tercihi Karabük Üniversitesi oldu. İlk defa böyle bir yurt dışı deneyimimiz var ve tercihimiz Karabük Üniversitesi” diye konuştular.

Hindistanlı ikiz kardeşler de Karabük Üniversitesini tercih etti

Hindistan Gokaraju Rangoraju Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi ikiz kardeşler Faisal ile Khaja Fayaz Hussain, Mevlana Değişim Programı ile Karabük Üniversitesini tercih etti. Karabük Üniversitesini tercih ettiklerinden dolayı mutlu olduklarını belirten ikiz kardeşler buradaki imkanların çok güzel olduğunu söyledi.

“Karabük Üniversitesi ile bağlantılarımızı güçlü tutmak istiyoruz”

Karabük Üniversitesine, Memorandum antlaşması ‘Free Mover’ kapsamında Malezya Pahang Üniversitesinden gelen Malezyalı öğrenciler, Karabük Üniversitesinin eğitim sistemini görmek istediklerini dile getirerek  “Farklı kültürleri tanımak istiyoruz. Bunun için özellikle burayı tercih ettik. Karabük Üniversitesi ile bağlantılarımızı daha da güçlendirmek için burayı tercih ettik. Türkiye ve Karabük için çok güzel düşüncelerimiz var.” diye konuştu.

“Karabük Üniversitesini çok beğendik”

Karabük Üniversitesi ile Kazakistan Taraz State Pedogogıcal Instıtute arasında imzalanan Mevlana Değişim Programı Protokolü çerçevesinde 2017 – 2018 Akademik Yılı Bahar döneminde Karabük Üniversitesine gelen Kazakistanlı öğrenciler ise yaptıkları araştırmalar sonucunda Karabük Üniversitesini tercih ettiklerini ve çok beğendiklerini belirtti.

“Uluslararası öğrencilere büyük önem veriliyor”

Karabük Üniversitesi ile Bangladeş Uluslararası Daffodil Üniversitesi arasında imzalanan Erasmus+ KA107 Projesi kapsamında gelen Bangladeşli öğrenci Fariya Bınte Khaleque ise daha önce buraya gelen arkadaşlarının Karabük Üniversitesini tavsiye ettiğini ifade ederek “Bangladeş’ten birçok arkadaşım daha önce buraya gelmişti. Arkadaşlarım Karabük Üniversitesini ve eğitimi çok beğenmişler. Uluslararası öğrencilere burada büyük önem veriliyor.Burayı o yüzden çok merak ettim. Burs hakkını kazanınca buraya gelmek istedim.” diye konuştu.

Haber: Şeyma Soğancıoğlu 

 

Benzer Haberler