Diş, önemli iş

Ağız ve diş sağlığının yaşamımızdaki önemini topluma daha iyi yansıtmak amacıyla bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı kabul edilen 22 Kasım 1908 tarihinden yola çıkılarak 22 Kasım’ı içine alan hafta ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’, 22 Kasım günü ise ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak kutlanıyor.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meryem Çolak ve Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Ahmet Ustaoğlu ile günün anlam ve önemine dair konuştuk.

Prof. Dr. İbrahim Kürtül

Prof. Dr. İbrahim Kürtül: Ağız ve diş sağlığını bozan etkenler bireyin tüm vücut sağlığını doğrudan etkilemekte

Ağız ve diş sağlığını bozan etkenlerin bireyin tüm vücut sağlığını da doğrudan etkilemekte olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Kürtül; “Ağız ve diş sağlığına verdiğimiz ve vereceğimiz önem, tüm vücut sağlımızı etkilemektedir.  Örneğin; diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diş enfeksiyonları; kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini arttırmaktadır.” dedi.

 “Ağız ve diş sağlığına yaklaşımımızın değişmesi gerekmektedir”

Toplum olarak ağız ve diş sağlığına yaklaşımımızın değişmesi gerektiğini vurgulayan Kürtül; “İnsanlarımızın sadece bir problem yaşadıklarında diş hekimine gitmektedirler. Bu alışkanlığın tam tersine olması yani; rutin olarak 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini yaptırmaları, sadece bir sorun yaşadıklarında değil, koruyucu amaçla da diş hekimine gitmeleri gerekmektedir. Demem o ki; koruyucu diş hekimliğinin ön plana çıkması, hastalık kişide başlamadan önce hastalığın önlenmesine yönelik girişimlerin yaygınlaşması gerekmektedir.” diye konuştu.

“Çocuklara küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığının oluşturulması lazım”

Ebeveynlerimizin çocuklarına diş fırçalama, diş ipi kullanımı, ağız gargarası kullanımını çok küçük yaşta alışkanlık haline getirmeleri gerekliliğinden bahseden Kürtül konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Tabi ki çocuklarına bu alışkanlığı kazandırırken, kendileri de ağız ve diş sağlığına gereken önemi göstermelidir. Ebeveynler ve çocukları, düzenli diş hekimi kontrolleri, doğru ve etkin diş fırçalama alışkanlıklarının oluşturulması, koruyucu uygulamalar, ağız ve diş sağlığı bilgilerinin eğitimlerle arttırılması ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması suretiyle yaşam kalitelerini arttırabilir.”

Kürtül konuşmalarına ek olarak şunları da ekledi: “Bu zorlu yolda emek veren, bu yüce mesleği icra eden tüm diş hekimlerimizin ve diş hekimi adayı öğrencilerimizin 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü ve Haftası’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Yrd. Doç. Dr. Meryem Çolak

Yrd. Doç. Dr. Meryem Çolak: Tedaviden çok koruyucu önlemler önem kazanmalı

Ağız ve diş sağlığının öneminin anlaşılması konusunda toplum bilincinin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Meryem Çolak şunları söyledi: “Ağız ve diş sağlığı; vücut sağlığını doğrudan etkiler, ağız ve diş sağlığı korunmadığında pek çok hastalık ortaya çıkar. Bu sebeple ağız ve diş sağlığında tedaviden çok koruyucu önlemler önem kazanmaktadır. Bu kapsamda; ağız ve diş sağlığının, ağız hijyeninin öneminin anlaşılması, doğru ve düzenli fırçalama, düzenli ağız diş kontrolleri ve takibi ile koruyucu diş tedavi uygulamaları konusunda toplum bilincinin oluşturulması sağlanmalıdır. Bu vesileyle tüm diş hekimlerimizin ‘Dünya Diş Hekimliği Gününü’ kutluyorum.”

Dt. Ahmet Ustaoğlu

Dt. Ahmet Ustaoğlu: Ağız ve diş sağlığına bakmak milli bir görevdir

Ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayan Dt. Ahmet Ustaoğlu; “Vücudumuzun en önemli giriş kapısı ağzımız. Vücudumuzun giriş kapısı olan ağzımızı biz sağlıklı tutabilirsek, vücudumuzun sağlığına en büyük katkıyı sağlamış oluruz.” dedi.

Ağızdaki dişlerin çürük olmasının, iltihaplanmasının diş etlerinin, dişlerin eksikliğinin insanın genel sağlığına etkisi anlamında çok önemli olduğunu söyleyen Ustaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağız ve diş sağlığına bakmak milli bir görevdir. Ağız ve diş sağlığı çok önemli. Türkiye’de bugün yeni kurulanlar ile birlikte 60’ın üzerinde diş hekimliği fakültesi var. Düne göre çok büyük mesafe katetmişiz ama bir 10 yıl daha mücadele edeceğiz çok dikkatli bir şekilde ve Türkiye’de ağız ve diş sağlığını en uygun noktaya getireceğiz. Sağlık harcamalarını da yarı yarıya indirgeyeceğiz. Bu vesile ile Karabük Külliye ekibine teşekkür ediyor, bütün hekimlerimizin ve hekim adaylarımızın Diş Hekimliği Günü’nü kutluyorum.”

Haber: Gül Dumlukaya

 

 

Benzer Haberler