‘Dünya Etki Sıralaması’ açıklandı

Dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE) tarafından üniversitelerin toplumların sürdürülebilir kalkınmasına yaptığı katkıları ölçmeyi hedeflediği Impact Ranking 2021 (Üniversite Etki Sıralaması) açıklandı. Karabük Üniversitesi THE tarafından bu yıl açıklanan ‘Impact Ranking 2021’ dünya sıralamasında 600+‘da yer aldı. 96 ülkeden bin 115 kurumun değerlendirildiği listede KBÜ İklim Eylemi ve Erişilebilir Temiz Enerji kategorisinde ilk 200 bandında yer alarak dünya çapındaki başarılarına yenilerini ekledi. KBÜ Türkiye’den 49 üniversitenin yer aldığı listede de devlet üniversiteleri arasında ilk 7’de kendisine yer buldu.

Times Higher Education (THE) Yüksek Öğretim Etki Sıralaması, üniversiteleri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG’ler) göre değerlendiren tek küresel performans tablolardır. Bu yıl üniversite etki sıralamasına araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim ana başlıklarında 96  ülkeden bin 115 kurum dahil edildi. Türkiye’den 49 üniversitenin yer aldığı sırlamada Karabük Üniversitesi Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında da 7. sırada yer aldı.

Değerlendirmeye göre Karabük Üniversitesi genel sıralamada ilk 600’de yer alırken diğer alanlarda şu dereceleri elde etti:

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 1  Yoksulluğa Son 401+  

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 3 Sağlık ve Kaliteli Yaşam 600 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 4 Nitelikli Eğitim 600

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 5 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 601+   

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 7 Erişilebilir ve Temiz Enerji 200 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 9  Sanayi Yenilikçilik ve Alt Yapı 600

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 13 İklim Eylemi 200 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 16 Barış Adalet ve Güçlü Kurumlar 400

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 17 Amaçlar için Ortaklıklar 600 

Karabük Üniversitesi Türkiye’deki devlet üniversiteleri sıralaması:

 

 

 

 

Benzer Haberler