Duvarlar hüsn-ü hat ile süslendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi’nde “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında başlatılan hat projesi hem Üniversite içerisinde hem de şehirde yoğun ilgi görüyor.

İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Özcan “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi öğrencileri ile ortak bir çalışma yürüttü. Önce küçük bir grupla başlanan proje hat sanatına ilgi duyan öğrencilerin de ekibe dahil olmasıyla daha da büyüdü ve hüsn-ü hat ekibi oluşturuldu.

Ekip, başlangıçta İlahiyat Fakültesi’nde oku anlamına gelen ‘ikra’ kelimesini hat olarak yazdı. Yoğun ilgi görüp, çok beğenilen bu yazının ardından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer’in de isteği üzerine ‘besmele’ ile ‘edep ya hu’ yazılarak duvarlar hat ile süslendi.

Daha önce Karabük’te Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bazı okullarda duvarlara hat yazan ekibe pek çok okul müdüründen talep de geliyor.

Hat sanatının telepatik etkisinin çok yüksek bir faaliyet olduğunu söyleyen proje sahibi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Özcan “Stres atmak için bununla uğraşanların elde edecekleri manevi hazzın yanı sıra psikolojik iyi oluş anlamında da etkisi olan bir uğraştır.” diye konuştu.

Haber | Fotoğraflar: Semih Başıbütün

Benzer Haberler