Eflani Hindi Bandırması tescilleniyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Eflani Hindi Bandırması’nın Türk Patent Enstitüsü tarafından tescilleneceğini duyurdu.

Bakan Özlü, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’nin değişik illerinin yöresel yemeklerinin görsellerini tek tek paylaşarak tescilleme aşamasında olduğunu duyurdu.

Karabük’ün organik hindileri ile meşhur Eflani ilçesinde hindi yemeğinin suyundan yapılan ‘Hindi Bandırması’nın tescillenecek olması Eflanilileri sevindirdi.

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, bu durumun kendileri için sevindirici olduğunu söyleyerek, “ Biz yaklaşık 6-7 yıl önce tescil başvurusunda bulunmuştuk. Anacak bugüne kadar bir sonuç alamamıştık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün talimatları sonucu geçtiğimiz hafta Türk Patent Enstitüsü yöresel yemeğimiz ‘Hindi Bandırması’ için dosyamızı yeniledi. Sayın Bakanımızın sosyal medya hesabı üzerinden de tescille ilgili açıklama yapması bizleri oldukça sevindirdi. Yakın zamanda Eflani Hindi Bandırmamız artık tescillenecek. Bandırma yemeğimiz tescillendiği zaman Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü ilçemize davet ederek, bandırma yemeğimizi tatmasını arzuluyoruz” dedi.

Kaynak: İHA (Karabük)

Benzer Haberler