En Merak Edilen Yanlarıyla ”TÖMER”

 Karabük Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü ve Türk Dili ve Edebiyatı Dr. Öğr. Üyesi Zafer Topak, TÖMER Hakkında Merak Edilen Soruları Yanıtladı. 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Dr. Öğr. Üyesi ve Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Zafer Topak, şu anda aktif olarak 50 farklı ülkeden 1400 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü KBÜ TÖMER hakkında bilgiler verdi. 

‘’Bütün uluslararası öğrencilerimizin Türkçe öğrenmesini amaçlıyoruz’’ 

TÖMER; Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin kısaltılmış şeklidir. 24 Eylül 2014 tarihinde kurulmuştur ve bu tarihten itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Merkezimiz, Rektörlük Araştırma Merkezleri çatısı altında yer almaktadır. Türkçe bilmeyen uluslararası öğrencilere Türkçe öğretmeyi amaçlayan bir kurumdur. Diğer ülkelerden üniversitemize okumaya gelen ve Türkçe bilmeyen bütün uluslararası öğrencilerimize Türkçe öğretmek için çalışıyoruz. 

‘’Öğrencilerimiz için çift vardiya olarak çalışıyoruz’’ 

Merkezimizde yer alan dersliklerde eğitim, sabah ve öğlen grupları olmak üzere çift vardiya yapılmaktadır. Her iki grupta da günlük beşer ders yapılmakta olup sabah grubu saat 9.00-12.30 arasında, öğlen grubu 14.00-17.30 arasında eğitim görmektedir. Bu sayede sabah dersine giremeyen öğrenciler akşam derslerine katılarak dersi kaçırmamış olurlar. İhtiyaç halinde cumartesi günleri de telafi dersleri yapmaktayız. Günlük yapılan dersler içerisinde dil bilgisi, okuma, yazma, konuşma ve dinleme dersleri yer almaktadır. 

‘’Hocalarımızın bölümlerinden mezun olmalarının yanı sıra öğrencilerimize daha iyi eğitim verebilmeleri için Uluslararası Türkçe Öğretimi sertifikalarının olmasını da istiyoruz’’ 

TÖMER’de ders veren hocalarımızın tamamı Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretmenliği gibi bölümlerden mezundur. Hocalarımızın ilgili bölümlerden mezun olmalarının yanında Uluslararası Türkçe Öğretimi sertifikalarının olmasına, TÖMER’lerde staj uygulamalarına katılmalarına veya öğretmenlik tecrübelerinin olmasına da bakıyoruz. 

TÖMER’de eğitim gören öğrencilerin tamamı uluslararası öğrencilerden oluşmakta. Bunlar yurt içinde veya yurt dışında yaşıyor olabilirler. Ama bizde eğitim gören öğrencilerin büyük çoğunluğu yurt dışından gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Uluslararası öğrencilerimizin uyrukları ise çok çeşitlidir. Şu an itibariyle 50 farklı ülkeden 1400 öğrenci eğitimlerini sürdürmektedir. Türkçe eğitimini tamamlamamış uluslararası öğrenciler merkezimize gelirler, kayıt yaptırırlar ve burada bir yıl süre ile Türkçe hazırlık eğitimlerini tamamlarlar.

Türk öğrencilere yönelik merkezimizde bir eğitim çalışması bulunmamaktadır. 

‘’Başka üniversiteden TÖMER için onay almış öğrenciler de Karabük Üniversitesinde eğitimini tamamlayabilir’’ 

Evet, başka üniversiten kabul almış ama Türkçe hazırlık eğitimini herhangi bir sebepten dolayı KBÜ TÖMER’de tamamlamak isteyen bir öğrenci de bizim üniversitemizde eğitim alabilir. 

‘’Kurunda başarılı olamayan öğrenciler kur tekrarı yapabilirler’’ 

TÖMER’de öğrenciler A1, A2, B1, B2 ve C1 olmak üzere 5 kur eğitim alırlar. Her kur 7 hafta sürmektedir ve her kurun sonunda kur sınavı yapılır. Öğrenci dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin her birinden en az 15 puan almak koşuluyla en az 60 puan aldığında o kurdan başarılı olmuş sayılır ve bir üst kura geçer. Başarısız olmuşsa aynı kurda kur tekrarı yapar. Yani aynı kuru tekrar eder. Merkezimizde öğrenim gören öğrenciler ortalama bir yıl içerisinde eğitimlerini tamamlayarak bölümlerine başlayabilirler. 

‘’Kurların hepsini başarı ile tamamlayan öğrenciler Türkiye’nin her üniversitesinde geçerliliği olan sertifika alıyorlar’’ 

Evet, öğrenciler başarılı oldukları her kurun sonunda ilgili kurun başarı belgesini alabilirler. Türkçe eğitimi öğrencinin başarısına göre 10 ay ile 12 ay arasında tamamlanıyor. Bütün kurlar bittiğinde ise başarı sertifikası alırlar. Bu sertifika, Türkiye’deki bütün üniversitelerde geçerlidir.  

TÖMER’lerdeki ”Türkçe Hazırlık” eğitimi bütün üniversitelerde ücrete tabidir. Öğrenciler genellikle kur başı ücret öderler. Kurlar arasında da bir ücret farklılığı yoktur. Bütün kurlar aynı ücrettir. Örneğin KBÜ TÖMER’de 2022-2023 eğitim öğretim döneminde kur başı ücret 2 bin TL olup beş kur için ise 10 bin TL alınmaktadır. Türkçe hazırlık eğitimi belli bir akademik takvime göre sürmemektedir. Yılın 365 günü öğrenciler kayıt yaptırabilirler. 

‘’Kurları başarı ile tamamlayan öğrenciler fakültelerine başlama hakkı kazanıyorlar’’ 

TÖMER’de Türkçe hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler sertifikalarını alabilirler. Kurlarını başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz, takvime uygun olarak devam eden ilk eğitim döneminde bölümlerinde eğitime başlayabilme hakkı kazanırlar. 

 

Benzer Haberler