Erasmus hakkında merak edilenler

Erasmus ile Avrupa’da öğrenim görmek pek çok üniversitelinin hayali, peki bu hayali gerçeğe dönüştürmek için ne yapmak gerekiyor?

Erasmus ile ilgili merak edilenleri Erasmus öğrenim hareketliliği konusunda adından söz ettiren Karabük Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne sorduk.

Erasmus programı ile Avrupa ülkelerine gidebilmek için öncelikle bir öğrencinin ön şart olarak 2,50 not ortalamasına sahip olması gerekirken, normal şartlarda bu oranın 2,20 olduğu fakat Karabük Üniversitesinde öğrenci potansiyelinin yüksek olması sebebiyle bu sayı 2,50 not ortalaması olarak belirleniyor.

Bu ön şartı sağladıktan sonra dil sınavına giren öğrencilerden yüksekokul öğrencileri için en az 50, enstitüler ve mühendislik fakültesi için 60, batı dilleri ve İngilizce çevirmenlik bölümü için 70 barajının sağlanması gerekiyor. Bahsedilen iki şart sağlandıktan sonra her iki puanın ortalaması alınarak kontenjan sayılarındaki yeterlilik durumuna bakılıp ardından kontenjan yeterliliği sağlandığı vakit öğrenciler Erasmus programına katılmaya hak kazanmış oluyor.

Ders içeriklerini kontrol etmeyi unutmayın

Erasmus ile yurt dışına gitmeyi hak kazanan öğrencilerin ders içeriklerini kontrol etmelerinde fayda var. Çünkü Erasmus ile giden öğrenciler zaman zaman derslerle ilgili problemlerle karşılaşabiliyor. Bunun nedeni de ders içeriklerinin iki üniversitede farklılık taşıması. Bu yüzden yurt dışına gitmeden önce size mail yoluyla gönderilen ders içeriklerini kontrol etmeyi unutmayın.

İhtiyaçlar için her ay 500 euro hibe

En merak edilenlerden biri ise “nerede kalacağım?” sorusu oluyor.  Erasmus kapsamında öğrencilere her ay devlet tarafından 300 – 500 euro hibe ediliyor ve verilen bu hibe ile öğrenciler konaklama, yeme – içme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hibenin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamaması ise öğrencinin gittiği ülkelerin maddi koşulları bir yana bırakılırken öğrencinin kendi yaşamına da dikkat etmesi önemli bir husus olarak göz önünde bulunduruluyor.

Erasmus’a talep arttı

Karabük Üniversitesi, Ulusal Ajans’ın açıkladığı rapora göre 2006 ve sonrasında kurulan yükseköğretim kurumları arasında Erasmus+ öğrenim hareketliliği sıralamasında devlet ve vakıf olmak üzere 81 üniversite arasında ilk sırada yer almıştı. Erasmus’ta ülkemizde öncü üniversitelerden biri konumunda bulunan Karabük Üniversitesinde bu yılın güz döneminde 80 öğrenci Erasmus ile yurt dışında öğrenim görüyor. Bahar döneminde de aynı sayıda öğrencinin gönderilmesi bekleniyor. Karabük Üniversitesi önceki yıllarda bir yılda gönderdiği sayıda öğrenciyi şimdi bir dönemde gönderiyor. Erasmus programına katılımın geçmiş yıllara oranla artış göstermesi hibeyi verimli olarak kullanmaktan geçiyor. Bu anlamda artışın ardındaki başarı sırrı iyi bir planlama ile mümkün oluyor.

Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Erasmus Giden Öğrenci Sorumlusu Öğretim Görevlisi Adnan Ucur, öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmesi gerektiğine dikkat çekerek aynı zamanda gitmeye hak kazandıkları ülkede ders notlarını yüksek tutmalarını tavsiye ediyor. Ucur, aksi takdirde Türkiye’deki eğitimlerinin dönem olarak uzaması riskinin olduğunu söylüyor.

Haber: Damla Güzel, Kübra Malkoç

Benzer Haberler