Farabi Değişim Programı bilgilendirme toplantısı yapıldı

Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Farabi Değişim Programı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından öğrencilere Farabi Değişim Programı hakkında güncel bilgiler aktarıldı.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Farabi Ofis Sorumlusu Gökhan Özdemir, Farabi Değişim Programı ile ilgili olarak “Türkiye içindeki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin bir ya da iki yarı yıl boyunca başka bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlayan ve hak kazanan öğrencilere karşılıksız burs imkanı tanıyan yurt içi değişim programıdır.’’ dedi.

Özdemir, Türkiye genelinde Farabi Değişim Programı’nın 2008 – 2009 tarihlerinde başladığını belirterek Karabük Üniversitesinin 95 devlet ve 2 vakıf olmak üzere 97 üniversite ile Farabi Değişim Programı anlaşmasının olduğunu belirtti.  Farabi Değişim Programı’ndan yararlanmak isteyen ön lisans ve lisans öğrencilerinin en az 2, yüksek lisans öğrencilerinin ise 2,5 not ortalamasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özdemir, gidilmek istenilen üniversitenin Karabük Üniversitesiyle anlaşmasının olması gerektiğine de dikkat çekti.

Toplantıda Farabi Değişim Programı’ndan yararlanan Sosyoloji bölümü 4. sınıf öğrencisi Esra İstik ise konuşmasında Uludağ Üniversitesini tercih ettiğini belirterek  “Bunun nedeni kontenjan sayısının fazla olmasıydı. Farabi Değişim Programı’nda üniversite seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey üniversitenin güzel olmasından ziyade derslerinizin eşleniğinin olmasına dikkat etmelisiniz.’’ diye konuştu.

Haber-Fotoğraf: Esra Çimen

Benzer Haberler