Farklı kültürler Gelin Tanış Olalım etkinliğinde buluştu

“Gelin Tanış Olalım İşi Kolay Kılalım” etkinliğine katılan 25 ülkeden yaklaşık 200 öğrenci Gökşen M. Yücel Kapalı Spor Salonu’nda ülkelerinin kültürlerini tanıttı.

Karabük Üniversitesi Türkçe Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), Gastronomi Kulübü ve Uluslararası Öğrenciler Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte üniversitede öğrenim gören yabancı öğrenciler ülkelerine özgü lezzetleri, kıyafetleri, müzikleri ve dansları tanıtma ve sergileme imkanı buldu.

Renki görüntülere sahne olan etkinliğe Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. İbrahim Kürtül, dekanlar, daire başkanları, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindekiler etkinlik alanında kurulan stantları gezerek öğrencilerin kendi ülkelerini anlatan, tanıtan ürünlerini inceledi ve yöresel yemeklerini tattı.

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, farklı ülkelerin farklı kültürlerini bir araya getiren etkinliği hazırlayan uluslararası öğrencilere teşekkür etti. Karabük Üniversitesi’nde 46 farklı ülkeden öğrencinin öğrenim görmekte olduğunu kaydeden Polat, söz konusu etkinliğin gelecek yıllarda daha da geliştirilerek devam edeceğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından etkinlik Karabük Üniversitesi Artvin Yöresi Halk Oyunları gösterisi ile devam etti. Devamında Ahıska Türkleri, Azerbaycan, Türkmenistan, Yemen, Filistin öğrencilerinin yöresel kıyafetleriyle gerçekleştirdikleri halk oyunları ve dans gösterileri ile Kuveyt, Azerbaycan, Afganistan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Suriye, Türkmenistan, Yemen ve Iraklı öğrencilerin şiir ve müzik dinletisi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Benzer Haberler