Filistinli ünlü yönetmen KBÜ’de

Filistinli ünlü yönetmen Nawras Abu Saleh, yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı “Büyük Gelen Palto” filminin gösterimi ve söyleşisi için Üniversitemize konuk oldu. Sesli Düşünme Kulübü, Uluslararası Öğrenci Kulübü, Edebiyat Kulübü, Değerler Eğitimi Kulübü ve Sinema Kulübü’nün iş birliği ile düzenlenen film gösterimi ve söyleşi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Filistin’deki direniş öyküsünün anlatıldığı “Büyük Gelen Palto” filminin yönetmeni Salih Nawras Abu Saleh’in de katılımları ile gerçekleşen etkinlikte Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül’ün yaptığı açış konuşmasının ardından Gençlik Spor Bakanlığı’ndan Karabük Gençlik Lideri Melek Ören ‘Sanat Nedir’ adlı konuşma gerçekleştirdi. Melek Ören konuşmasında ‘sanat nedir, nasıl olmalıdır, teknolojinin sanata olan etkisi nedir, teknoloji doğru bir şekilde nasıl kullanılmalıdır’ gibi konulara değindi.

Film gösteriminin ardından yapılan söyleşide Nawras Abu Saleh, öğrencilerin istediği üzerine kendi hayat hikayesini anlattı. Konferansta uluslararası öğrenciler de bulunduğu için İngilizce, Arapça ve Türkçe dilinde konuşmalar yapıldı.

Saleh, ailesiyle birlikte Filistin’deki olayların içinde bulunduğunu belirtirken “Palto bizde sorumluluk demek, Filistin’de bu şekilde kullanıyor. Filmde de bu kavrama vurgu yaptım. Bütün filmlerimin sonunda kahramanlarım öldürülüyor. İzleyiciler için acı veren bir durum ama Filistin’de bundan başka son yok.” şeklinde konuştu.

Film gösterimi ve söyleşiye öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

 

Benzer Haberler