Futboltenisi Karabük Üniversitesi’nden sorulur

Futbol tenisi, ülkemizde çok oynanıyor olmakla beraber pek bilinmeyen bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle profesyonel futbolcuların antrenmanlarda sıkça oynadığı bu spor ülkemizde 80 yıldır biliniyor.

Türkiye’de üniversiteler arasında ise deyim yerindeyse ‘futboltenisinin babası Karabük Üniversitesi’ olarak biliniyor. Her şey bundan 4 yıl önce turnuvaya ev sahipliği yapmakla başlıyor ve sonrasında bu spor dalı Karabük Üniversitesi’nin öncülüğünde Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu bünyesine katılıyor. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu çatısı altında 3 yıldır devam eden turnuvalarda şampiyon aynı isim; Karabük Üniversitesi.

Üniversitemizin gazetesi Külliye Karabük olarak bu büyük başarıyı sizlerle paylaşmak adına Üniversitemiz futboltenisi takımının antrenörü Okt. Ensar Köktaş ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Haber: Busenur Kalaycıoğlu

Ligi yok ama Üniversitelerin takımları kıyasıya yarışıyor

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Okutmanı Ensar Köktaş, futboltenisinin henüz resmi olarak federasyonu olmadığını ve özel platform olarak adının geçtiğini belirtti. Kulüpler bazında takımlar olmadığını aktaran Köktaş, buna rağmen son 3 yıldır Türkiye Üniversite Sporları Federasyon’una dâhil olan sporun üniversiteler arasında büyük ilgi gördüğünü söyledi.

“Futboltenisindeki popülerlik git gide artmaya başladı”

Beğenilen bir oyun yapısına sahip olan futboltenisinin uygulama biçiminden de söz eden Ensar Köktaş; “Futboltenisi tenis kortuna yakın ölçülerde tenis filesi karşısında kollar hariç vücudun herhangi bir bölümüyle topu içeriye atmaya dayalı oynanan bir branştır. Zamanla futboltenisine ilgi ve alakanın artmaya başlamasındaki en büyük sebepler ise salon sporu olması ve branşın doğasında spekteküler biraz daha artistlik hareketlerin bulunmasından kaynaklıdır.” şeklinde konuştu.

 “Türkiye’de bu branşın ilk çıkış yeri üniversitemizdir”

Futboltenisinin yurt dışında Avrupa ülkelerinin bazıları ve özellikle Balkan ülkelerinin öncülüğünde yaygınlığının artığını belirten Köktaş ülkemizde henüz bu branşta federasyon olmadığından resmi anlamda milli takım düzeyinde temsil edilemediğini ancak yakın zamanda oluşturulacağını ve bunun için alt yapısının belirleneceği yerlerin üniversiteler olacağını aktardı. Türkiye’de üniversiteler arası bu branşın ilk çıkış yerinin Karabük Üniversitesi olduğunu söyleyen Köktaş “Bundan dört yıl önce 2013 yılında hocalarımızın ve öğrencilerimizin talebiyle üniversitemiz olarak özel bir turnuvaya ev sahipliği yaptık. Turnuvaya çevre illerden 11 takım iştirak etti. Bu işin ilkini gerçekleştirmiş olup hem ev sahibi olma avantajımızla hem de öğrencilerimizin bu işe yatkınlığı ve çalışmalarından dolayı turnuvada birinci olduk.” dedi.

“Kendimize inanarak gittik ve başardık”

Köktaş, Üniversitemizin futboltenisinde elde ettiği başarı hikayesini şu sözlerle anlatamaya devam etti: “2013 yılında özel olarak gerçekleştirilen bu organizasyondan sonra 2014 yılında üniversitemiz Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu bünyesine girmeye hak kazandı. Biz bu işin öncüsü olduğumuz için Karabük üniversitesi olarak ikinci turnuvaya da ev sahipliği yaptık. Bu müsabakaya 19 takım katıldı, orada da üniversitemiz birinci oldu daha sonrasında her geçen yıl bu iş biraz daha artarak devam etti. 2015 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde düzenlenen turnuvaya son iki yılın şampiyonu olarak kendimize inanarak gittik ve başardık.”

“Başarı yakalanması zor, fakat sürdürülmesi daha zor bir iştir”

“Her geçen sene gelen başarılarımızla takımımız stresli dönemlerden geçti ancak arkadaşlarımızın ve hocalarımızın gayretli çalışmaları ve yetenekleri doğrultusunda 3’üncü yılımızda da Samsun’da ipi göğüsledik. Son olarak da 2016 yılı içerisinde Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen müsabakada takımımızın birinciliği ile turnuvayı kapattık. Yani baktığımızda 4 yıldır takımımız şampiyon oluyor.

“Bu yıl da turnuvanın en güçlü adayıyız”

“Bu sene yani 5. yılımızda turnuvanın en güçlü adayı olarak aralıksız çalışmalarımıza devam ediyoruz ve etmekte zorundayız çünkü her takım bizi örnek alarak yola çıkıyor. Her geçen sene işimiz daha zor oluyor ve jenerasyonumuzun değişmesi gereken durumlarımız oluyor. Fakat bu sebepler asla bizi yıldırmadı yıldıramayacak da.”

“Başarılarımızla üniversitemizin isminin yukarılarda yer almasını sağlıyoruz”

Bu branşın çok kısa zamanda resmi federasyon kimliğine kavuşması gerektiğini belirten Köktaş, federasyon kimliğine kavuştuğunda da burayı uluslararası olarak temsil edecek sporculara ihtiyaç olacağını kaydetti. Bu başarıları sağlayan üniversitemiz öğrencilerinin müsabakalarda yaptıkları başarıların yapacağı işlerin teminatı olacağını aktaran Ensar Köktaş “Öğrenci arkadaşlarımız adına bu şekilde bir kapı açmaya çalışıyoruz bu da bizim için çok önemli. Ayrıca öğrencilerimizin bu gayreti ile birlikte her dalda başarılarımızla üniversitemizin isminin yukarılarda yer almasını sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Köktaş son olarak ‘’Futboltenisine veya diğer bütün branşlara katılmak isteyen farklı bölümlerden öğrencilerimiz için biz her sene başında seçmeler yapıyoruz. Spor geçmişi olsun olmasın, gayreti hevesi isteği olan herkesi aramızda görmekten mutluluk duyarız’’ dedi.

Benzer Haberler