Gastronomi Bölümü öğrencilerine bulgur eğitimi

Karabük Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine Akademi Şefi Başak Oğuztüzün tarafından, Türk mutfağının baş tacı bulgurun önemini ve lezzetini tanıtmak amacıyla bulgur eğitimi verildi.

Karabük Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, USLA (Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi) ile Duru Bulgurları iş birliğinde bulguru daha iyi tanımak ve genç nesillere öğretmek amacıyla bölüm öğrencilerine bulgur eğitimi verildi.

Eğitimde ilk olarak Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Küçük Konferans Salonu’nda Akademi Şefi Başak Oğuztüzün tarafından bulgurun tarihi, üretimi, çeşitleri, kültürü ve mutfaklardaki kullanımına değinildi.

Tüm dünyada ve gastronomi trendlerinde bir öze dönüş olduğunu belirten Akademi Şefi Oğuztüzün, “Şu an yerel ve mevsimsel malzeme kullanımı gibi şeylere değer veriliyor. Biz de bulgura biraz daha şahsiyet kazandırmaya ve hak ettiği değeri göstermeye yönelik geleceğin şef adaylarına bu şekilde bilgi aktarmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Teorik eğitimin ardından Şef Başak Oğuztüzün gözetiminde bölüm öğrencileri ile uygulama mutfağında ‘Bulgurlu meyve salatası’, ‘İnce bulgurdan pekmezli helva’, ‘Bulgurlu Risotto’ ve ‘Şalgamlı kısır’ gibi farklı bulgurlu yemek ve tatlı tariflerinden denemeler yapıldı.

Uygulamalı eğitimin sonunda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine eğitim sertifikası takdim edildi.

Haber: Sefa Yılmaz, Fotoğraf: Seren Çeli

 

Benzer Haberler