Gastronomi Kulübü sahaya indi

Karabük Üniversitesi Gastronomi Kulübü sahaya inerek gelecekteki mesleklerinin ince detaylarını işin ustalarından öğrendi. Öğrenciler ilk olarak Safranbolu’da bulunan beş yıldızlı bir otelde, otelin baş aşçısı Mahir Balıkçı ile bir araya geldi. Buradan Safranbolu Gayza Başı’nda bir markete geçen öğrenciler, Baş Aşçı Mahir Balıkçı’dan alışverişin püf noktalarını öğrendi.  

Özellikle sebze alırken dikkat edilmesi gerekenleri öğrencilerle paylaşan Mahir Balıkçı, “Sebze alırken 5 duyu organımıza hitap etmeli. Mesela karpuza vurarak çıkardığı sesten anladığımız gibi domatesi de pişirirken çıkardığı sesten anlayabiliriz. Kırmızı biberin en güzeli etli olanıdır. Tarhana veya kahvaltılık sos yaparken kesinlikle en etlisini almanız gerekir.” şeklinde bilgiler verdi. Alış veriş sırasında market yöneticileri de öğrencilerle yakından ilgilenerek marketin diğer bölümlerini gezdirdi.  Kasap bölümünde et konusunda kısa bilgiler alan öğrenciler; hangi etin nerede kullanılacağı, nasıl doğranıp temizleneceği hakkında fikir sahibi oldu.

Alışverişten sonra otele dönen öğrenciler, burada otelin personel müdürü Seran As ile oryantasyon programına katıldı. Öğrencilerin sorularına yanıt veren Seran As, bir cv’de olması veya olmaması gereken bilgi ve durumlar hakkında dikkat çekici noktalara değindi. “Kendinizi her alanda ve her konuda donatın. Yapmak istediğiniz işte karar yoluna girin ve işinizi sevin.” diyen As, öğrencilere hayatlarında kullanabilecekleri doneler de verdi. İş başvurusunda bulunanların cv’sine bakıp 2 saniye içinde işe alınıp alınılmayacağı konusunun doğru olmadığını söyleyen As, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Para veya zaman harcayarak zamanını iyi kullanabildiğin ya da bir üretimde bulunduğun işlerdir hobiler. Mühendislik öğrencilerinin gastronomi ile ilgilenmesi gibi. Bölümünüz dışında ilgi alanlarınız olabilir. Kendi programınızla ilgili kendinizi geliştirebilecek sertifika programlarına katılabilirsiniz. Mutlaka işiniz üzerine staj yapın ve iş konusunda deneyim sahibi olun. Her şeye hakim olabileceğiniz staj yerleri seçin. Oturarak vakit kaybetmeyin. Bilin, araştırın. Mülakata gittiğinizde karşınızdaki kişiye kendinizi çok iyi ifade etmeniz gerekir.”

Oryantasyonun ardından öğrenciler Baş Aşçı Mahir Balıkçı ile otelin show mutfağına inerek aldıkları malzemelerle yemek yaptı. Köz patlıcanlı domates çorbası, sebze keki eşliğinde ıspanaklı mantarlı köri soslu tavuk dolması, kaymaklı krokanlı karamelize safranlı elma tatlısı ve alkolsüz ananaslı meyve kokteylinin yapıldığı mutfakta, Baş Aşçı Mahir Balıkçı öğrencilere yemek pişirmenin püf noktalarını da anlattı.

 

Benzer Haberler