Geleceğin okçuları KBÜ’de yetişiyor

Karabük Üniversitesi Geleneksel Sporlar Kulübü tarafından verilen geleneksel okçuluk eğitimleriyle geleceğin okçuları Üniversitemizde yetişiyor.

Geleneksel Sporlar Kulübü tarafından İlahiyat Fakültesi binasında gerçekleştirilen eğitimlere öğrencilerin ilgisi yoğun. Haftada 2 gün yapılan eğitimlerde okçuluğa dair teorik ve pratik bilgiler veriliyor.

Üniversitemiz Geleneksel Sporlar Kulübü Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa Yılmaz ve öğrencileri ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide hem Üniversitemiz okçuluk takımı hem de genel olarak okçulukla ilgili olarak önemli bilgiler edindik.

Üniversitemiz okçuluk takımı daha önce birçok müsabakada yer aldı. Fetih 1071 Malazgirt Okçuluk Turnuvası ve 5. Fetih Kupası Okçuluk Yarışması’na katıldı. Ayrıca bu sene Nisan ayında Üniversitemiz Geleneksel Sporlar Kulübü tarafından “2. Geleneksel Yaya Okçuluğu Müsabakaları” düzenlendi.

2014’de topluluk olarak kurulan ve sonraki süreçte kulüp haline dönüşen Geleneksel Sporlar Kulübü’nün şu an aktif olarak kırk kız üyesi ve yetmiş erkek üyesi bulunuyor

“Hedefimiz dünya üzerindeki rekorlara ulaşmak”

Üniversitemiz Geleneksel Sporlar Kulübü Kulüp Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa Yılmaz, geleneksel okçuluğun atalarımızdan kalan bir miras olduğunu ve yayın bize Hz. Âdem’den kalan emanet olduğunu belirterek bu emaneti devam ettirmek için öğrencilerle birlikte çeşitli müsabakalar düzenlediklerini ifade etti.

Yılmaz, geçmişi çok eski zamanlara dayanan okçuluğun İslam’da da geniş bir şekilde yer aldığını, bununla ilgili olarak pek çok hadis ve ayet olduğunu kaydetti. Okun Allah’ın rahmetini temsil ettiğini de söyleyen Yılmaz “Dünya üzerinde erişilebilecek rekorlar var ve biz bu rekorlara ulaşmak istiyoruz” dedi.

Öğrenciler ise “Okçuluk peygamberimizin sünneti, o hiçbir zaman ok ve yaya abdestsiz dokunmamış biz de dokunmuyoruz, nişan almıyoruz, tamamen hissiyat ile atış yapıyoruz” diyerek eğitimlere nasıl başladıklarını anlattı.

Haber: Kübra Demirci | Fotoğraflar: Mehmet Zahid Çetinkaya

 

Benzer Haberler