Geleneksel Din Psikolojisi Günleri

İlahiyat alanında söz sahibi isimler “Geleneksel Din Psikolojisi Günleri” etkinliğinde bir araya gelerek din ve dindarlık konularında bilgilerini paylaştı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi ile Mavera İlim Fikir ve Sanat Kulübü tarafından düzenlenen “Geleneksel Din Psikolojisi Günleri” etkinliğinde ilahiyat alanında söz sahibi isimler ağırlandı.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu ve 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda din ve dindarlık hakkında öğrencilerin bilinç düzeylerinin geliştirmesini sağlamak amacıyla konferans ve panel düzenlendi.

Geleneksel Din Psikolojisi Günleri’nin birinci bölümünde davetli konuşmacı Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Karaca “Hac ve Umre Bağlamında İbadet Psikolojisi” konulu konferans verdi.

Karaca, ibadet psikolojisinin etkilerinden söz ettiği konuşmasında din ve ibadet kavramı üzerinde durarak şunları söyledi: “Din psikologları olarak dini, inanan varlığın inandığı varlıkla kurmaya çalıştığı şuursal temas ve ilişki şeklinde bir tanımlama yapıyoruz. İbadetleri tanımladığımız zamanda neredeyse aynı şeylerden bahsediyoruz. İbadete başvurmayan hiçbir din yok. İbadet olmadan bu şuursal temasın kurulma imkânı ortadan kalkacak.”

“Dindarlığın Etkileri” paneli

Programın ikinci bölümünde ise Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Karaca’nın oturum başkanlığında “Dindarlığın Etkileri” konulu panel gerçekleştirildi.
panelde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Kaplan, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Koç, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muammer Cengil ve Afyon Kocatepe Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mebrure Doğan konuşmacı olarak yer aldı.

Benzer Haberler