Genç yazarlar okurlarıyla buluştu

Karabük Üniversitesi Kültür, Bilim, İnovasyon, Spor, Sanat Günleri (KÜLBİSS) etkinlikleri kapsamında “Karabük Üniversiteli Genç Yazarlar” adlı söyleşi programında genç yazarlar ve okurlar bir araya geldi.

Sesli Düşünme Kulübü tarafından 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ömer Faruk Dinç, Murat Güçlü, Aslı Bey, Mehmet Önder Karakaş ve Tuğçe Yavuz isimli Karabük Üniversitesi öğrencileri konuşmacı olarak katıldı.

Katılımcılardan “Karabulut” adlı kitabın yazarı olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ömer Faruk Dinç, polisiye ve cinayet kitapları yazmayı çok sevdiğini belirterek ilk yazarlık serüvenine 2016 yılında başladığını söyledi. Dinç, cinayet ve polisiye kitap yazarken basite kaçınılmaması gerektiğinin altını çizerek “Okuyucu kitabın son sayfasında katili bulmamalı. Katili kendisi düşünerek bulmalı. Önemli olan cinayeti işleyen karakterin son sayfalarda verilmesi değil, cinayeti işleyen kişiyi okuyucunun kendisinin bulabilmesidir.” diye konuştu.

“A ve Dem” kitabının genç yazarı Din Kültürü Öğretmeni ve 19 Mayıs Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Aslı Bey de yazarlığa İkrar Dergisi’ne şiir göndererek başladığını belirterek “Şiir şairin sırrıdır ve sadece yazılmaz, çünkü şiir insanların ardında bıraktığı iyiliklerdir.” sözlerinin kendisine ilham kattığını ifade etti. Şair kimliği ile de tanınan Bey, “Şiiri sadece bir metin olarak görmüyorum. Arkada güzel duygular bırakmak benim için önemlidir. Şiir, yaşamı anlamlı kılar.” dedi.

İlk kitabı “Kırmızı Bisikletim” olan İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi Murat Güçlü ise ilk ve ortaokul yıllarında şiir kompozisyon alanında birçok derecesi olduğunu belirterek sosyal medyada yanlışlıkla kendi şiirini paylaştığını ve belli bir kitleye ulaştığını ifade etti. Güçlü, “Kırmızı Bisikletim” adlı kitabıyla şiirden roman tarzına geçiş yaptığını aktararak  “Modern şiir yazıyorum öyleyse onların hikayelerini de oluşturayım. Şiir yazabiliyorsak hikayeleştirebiliriz düşüncesi ile Kırmızı Bisikletim romanını yazdım.” dedi.

“Halbuki” dergisinin yazarı Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi son sınıf öğrencisi Tuğçe Yavuz, derginin kuruluş amacı hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Toyluklarımızın farkında olup kendimizi nasıl geliştirebiliriz ve her bölümden öğrenci alarak bir dergi fulyası oluşturabiliriz. Karabük Üniversitesinde neden bir dergi çıkartmayalım dedik. Gençlerin şu dönemde tutunacak bir dala ihtiyacı var kuşkusuz bunu sanatın her türlüsüyle gerçekleştirebiliriz.”

Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü mezunu Mehmet Önder Karakaş ise salt bir biçimde okumanın beyne zarar veren bir durum olduğunu ifade ederek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yalnızca okumak beyni şişmanlatır. Bu şişmanlatma yazı yazılarak terbiye edilecektir.Bir sanatkar manen açlık hissetmeli. Açlık ise mahremiyeti doğurur. Aşk ise yazıyı doğurur. Bu sebeple bu iş, aşkı esas alır.”

Söyleşi konuşmaların ardından soru cevap bölümü ile sona erdi.

 

 

 

Benzer Haberler