GeoAdvances2017 başladı

Uluslararası “4th International Workshop on Geoinformation Science: GeoAdvances 2017” Konferansı başladı.

Malezya Teknoloji Üniversitesi (UTM) ile Karabük Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve Safranbolu Fethi Toker GSTF Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansın açılışına Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Malezya Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Alias Abdul Rahman, Safranbolu Fethi Toker GSTF Dekanı ve Konferans Başkanı Prof. Dr. İsmail Ragıp Karaş, TKGM Harita Dairesi Başkanı Sedat Bakıcı ile birlikte ulusal ve uluslararası çapta çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Prof. Dr. İsmail Ragıp Karaş: İki gün boyunca coğrafi bilgi sistemleri hakkında çalışmalar paylaşılacak

Konferansın açış konuşmasını yapan Safranbolu Fethi Toker GSTF Dekanı ve Konferans Başkanı Prof. Dr. İsmail Ragıp Karaş  tüm davetlilere teşekkür ederek iki gün boyunca konferansta coğrafi bilgi sistemleri hakkında araştırmaların, çalışmaların ve deneyimlerin paylaşılacağını ifade etti.

GeoAdvances’in Malezyaz Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Alias Abdul Rahman tarafından başlatıldığını ve her geçen gün daha da geliştiğini söyleyen Prof. Karaş, ” 4.’sü yapılan bu konferanta farklı ülkelerdeki üniversitelerden, kurumlardan ve firmalardan yüzden fazla katılımcı var. Bu tür aktiviteler yeni anlaşmalara, sıcak ilişkilerin kurulmasına ve bu ilişkilerin devam ettirilmesine olanak sağlamaktadır.”dedi.

Bakan Yrd. Mehmet Ceylan: Konferansta paylaşılacak çalışmaları yakından takip edeceğiz

2011 yılında kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın coğrafi verinin yoğun şekilde üretildiği, kullanıldığı ve paylaşıldığı Bakanlıkların başında geldiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan bu konularda faaliyet göstermek üzere 644 Sayılı KHK ile Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu söyledi.

Ayrıca İki gün boyunca devam edecek olan GeoAdvances 2017 konferansının sonucunda ortaya çıkacak tüm çalışmaları kendilerinin de dikkatle takip edeceklerini ifade eden Ceylan konuşmasına şöyle devam etti,”ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm coğrafi verilerin üretiminin sağlanmasından, bu verilerin yararlanıcı kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör ihtiyaçları çerçevesinde sürekli olarak güncellenmesinden, coğrafi verilerin belirlenen standartlarda üretilmesinden ve ihtiyaç duyan tüm paydaşlarımızla kolay, hızlı ve ücretsiz veya minimum maliyetle paylaşımından başta bakanlığımız olmaz üzere hep birlikte sorumluyuz.”

Prof. Dr. Burhanettin Uysal: Karabük Üniversitesi’nin coğrafi bilgi sistemindeki gelişmeleri takip etmesinden memnuniyet duyuyorum

Konferansta çok önemli bir konunun istişare edildiğini söyleyen Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal dünyadaki gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini ve bilgi birikiminin her 5 yılda iki katına çıktığını ifade etti.

Eğer bugün insansız hava araçları yapılıyorsa bunların coğrafi bilgi sistemindeki gelişmelerin bir ürünü olduğunu belirten Prof. Dr. Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü,”Binlerce yılda elde edilen bilgiyi bugün bir kaç saniye içerisinde elde etme şansını yakalıyoruz. Tabi kurucusu olduğum Karabük Üniversitesi’nin bu gelişmeleri yakinen takip ediyor olmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu konferansın hazırlanmasında emeği geçen değerli İsmail hocam ve yöneticilere teşekkür ediyorum. Bu coğrafi bilgi sistemleri konusunun rektörlüğüm döneminde de sadece coğrafya bölümünün konusu olmadığını her bölümün bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerektiği konusunda gayret etmiştim. Eğer bir haberleşme mühendisinin bir inşaat mühendisinin bu konulardan haberi yoksa dünyadaki gelişmeleri takip edemiyor demektir. Tekrar üniversitemin bu aşamaya gelmiş olmasını görmekten dolayı duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade ediyorum.”

Prof. Alias Abdul Rahman: Bu konferansı küçük bir sınıfta başlatmıştık

Konferansa katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Alias Abdul Rahman bu konferansın öğrenciler ve araştırmacılar için bir ilham kaynağı olacağını söyledi.

GeoAdvances konferanslarının ilkini kendisinin düzenlediğini söyleyen Prof. Rahman,”Biz bu konferansı küçük bir sınıfta başlatmıştık. Her geçen yıl daha da büyüyor. Ayrıca İtalya, Çin, Pakistan, Singapur, Danimarka gibi bir çok ülkeden çok sayıda yüzler görüyorum. Dünyanın her yerinden tüm bu araştırmacılar burada bilgilerini paylaşacak. Bundan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim” dedi

Coğrafi Bilgi Sistemleri, GeoInformatik, Geomatik ve Bilgisayar Bilimleri ile ilgili çok geniş bir alanda 130’a yakın bildirinin sunulacağı GeoAdvances 2017 15 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek.

 

 

 

 

 

Benzer Haberler