Gönül Elçilerinden Rektör Polat’a Ziyaret

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında Karabük Üniversitesi’ne misafir olan farklı ülkelerden 17 öğrenci, TÖMER Müdür Yardımcısı Okt. Yılmaz Bacaklı ve TÖMER okutmanları ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında misafirlerle tek tek tanışıp ilgilenen Prof. Dr. Polat, bu projenin ülkemiz için önemine vurgu yaparak farklı ülkelerden gelen misafirleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

Yunus Emre Enstitüsü’nün 8’incisini gerçekleştirdiği Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında bu yıl Türkiye’ye 57 ülkeden 700 gönül elçisi gelerek 22 farklı şehirde, 23 üniversitede Türk dilini ve kültürünü yerinde tanıyıp öğreniyor. Karabük Üniversitesi de Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan protokole bağlı olarak KBÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’nde; Arnavutluk, Filistin, Afganistan, Bosna Hersek, Romanya, İran, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Lübnan, Sudan ve Ürdün olmak üzere 12 farklı ülkeden gelen 17 öğrenciye Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk Kültürü’nü de tanıtıyor.

Gönül elçisi öğrenciler Karabük Üniversitesi TÖMER’de; Türkçe konuşma, yazma, dinleme ve okuma dersleri alırken diğer taraftan halk oyunları eğitimi, okçuluk, ebru, geleneksel el sanatları, farklı spor faaliyetleri, yöresel yemekler ve akşamları da çeşitli eğlenceli aktiviteler gerçekleştiriyor. Hafta sonları şehir dışı gezileri ile Türkiye’nin doğal, tarihi ve beşeri güzelliklerini de keşfedecek olan öğrenciler 20 Ağustos’ta Karabük’ten İstanbul’a geçecekler. Programın kapanışı ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığınca himaye edilecek. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Yunus Emre’nin dili ile dünyaya barış mesajı verecek.

Benzer Haberler