Güney Kore ve Çad çıkarması

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki heyet Güney Kore ve Çad’a ziyaretler gerçekleştirerek uluslararası alanda önemli iş birliklerine imza attı.

Üniversite – sanayi iş birliğinde Güney Kore modeli

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal’dan oluşan heyet üniversite sanayi iş birliğini güçlendirecek adımlar atmak üzere Güney Kore’ye gitti.

Güney Kore ziyareti kapsamında, dünyanın en büyük demir çelik üreticilerinden Pohang Demir Çelik Şirketi (POSCO) ve ona bağlı Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) arasındaki başarılı iş birliği modeli yerinde incelenerek teknik gözlemler yapıldı. Bu ziyaret kapsamında Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Kwangwoon Üniversitesi gibi bazı önde gelen üniversiteler ile öğretim üyesi ve öğrenci değişim programlarının yanında çeşitli alanlarda iş birliğine imza atıldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat görüşmeler kapsamında ilk olarak POSTECH Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Doh-Yeon Kim ile bir araya geldi. Daha sonrasında ise Direktör Prof. Dr. Ki Bong Lee eşliğinde CERN’deki gibi dünyanın en büyük elektron hızlandırıcı laboratuvarlarından birisi olan POSTECH Üniversitesi’ne bağlı Pohang Accelerator Laboratory gezildi. Bu görüşmelerin ardından Rektör Polat, Kwangwoon Üniversitesi’ni ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Jang H. Chun ile Mevlana ve Erasmus anlaşmalarına imza attı.

Rektör Polat, Güney Kore temaslarında daha önce Üniversitemize ziyaret gerçekleştiren enerji geri kazanım konularında hizmet veren K-TEC Şirketinin Başkanı Enerji Uzmanı S. H. Moon ile de bir araya geldi.

Güney Kore ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Demir, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Oya Önalan ve Kardemir A.Ş. Haddaneler ve Tekerlek Fabrikası Başmüdürü İbrahim Tozlu eşlik etti.

Karabük Üniversitesi Çad’ın Türkiye kapısı olacak

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ın başkanlığını yaptığı Üniversitemizden heyet Çad’a gerçekleştirdikleri ziyarette önemli iş birliklerine ve ikili görüşmelere imza attı.

Karabük Üniversitesi heyetini T.C Çad – Encemine Büyükelçisi Serdar Cengiz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Koordinatörü Sami Dur ve N’Djamena Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka havaalanında karşıladı.

Karabük Üniversitesi heyeti dört günlük ziyarette Çad’ın önemli üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları başta olmak üzere çeşitli alanlarda karşılıklı iş birliğine imza attı.
Ziyaret kapsamında yapılan ikili görüşmelerde ayrıca, Çad lise bitirme sınavı Baccalaureate sonuçlarına göre ilk 500’e giren öğrenciler arasından Karabük Üniversitesi’nin yapacağı sınav sonucunda 300 öğrencinin Türkçe eğitimini KBÜ TÖMER’de ve lisans eğitimini de KBÜ’de tercih edeceği bölümlerde yapabilmesi için görüş birliğine varıldı.

Heyet Çad temasları kapsamında dört gün boyunca yoğun bir ziyaret programı uyguladı. İlk gün TİKA’nın Encemine’de bulunan Program Koordinasyon Ofisi ziyaret edildi. Burada Koordinatör Sami Dur ile bir araya gelindi. Karabük Üniversitesi heyeti daha sonrasında T.C Encemine Büyükelçiliği’ne geçerek Büyükelçi Serdar Cengiz’i makamında ziyaret etti. Heyetin aynı gün bir sonraki ziyaretleri sırasıyla; İslam Konseyi Başkanı H. Huseyin Abakar, Yüksek Eğitim Bakanı Pr. Mackay Hassan Taisso, Encemine Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka ve son olarak Şehircilik Kalkınma ve Arazi Yönetimi Bakanı Hamid Mahamat Dahalob’a oldu.

Ziyaretin ikinci gününde ise heyet Encemine Üniversitesi Rektörlüğüne çalışma ziyaretinde bulundu, ardından Mühendislik ve Teknik Bilimler Fakültesi, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde ikili görüşmeler yapılarak karşılıklı tanıtım sunumları gerçekleştirildi. Encemine Üniversitesi’ndeki temaslar ziyaretin üçüncü gününde de devam etti. Söz konusu görüşmede iş birliği süreçleri tartışıldı.

Çad ziyaretinin son gününde Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve heyeti Kral Faysal Üniversitesi’ni ziyaret ederek burada Rektör Yardımcısı Mahamat Saleh Ayoub ile bir araya geldi. Bu ziyaretin sonrasında heyet su kuyusu açılışına katılmak üzere köy ziyareti gerçekleştirdi. Çad ziyareti TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin verdiği akşam yemeği ile sona erdi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat, Çad’da çocuklarla

 

 

Benzer Haberler