Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, KBÜ’de öğrencilerle buluştu

Karabük Üniversitesinde düzenlenen “21. Yüzyıl’da Ortadoğu ve Türkiye” adlı söyleşiye katılan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “10 sene sonra bugün gördüğünüz dünyadaki haritaların neredeyse birçoğu olmayacak. Bununla beraber birçok devlet olmayacak, bunun yerine yeni devletler ve devletçikler ortaya çıkmış olacak ve bu yaşayacağımız dönem maalesef 1. ve 2. Dünya Savaşları’ndan daha sert olacak.” diye konuştu.

Karabük Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda ‘21. Yüzyıl’da Ortadoğu ve Türkiye’ konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, 21. yüzyılda dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

“Kuşaklar arası, devletler arası ve inançlar arası büyük bir çatışmanın öncesini yaşıyorsunuz”

21. yüzyılda dünyada önemli değişimler yaşanacağına dikkat çeken Yarar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kuşaklar arası, devletler arası ve inançlar arası büyük bir çatışmanın öncesini yaşıyorsunuz. 10 sene sonra bugün gördüğünüz dünyadaki haritaların neredeyse birçoğu olmayacak. Bununla beraber birçok devlet olmayacak, bunun yerine yeni devletler ve devletçikler ortaya çıkmış olacak ve bu yaşayacağımız dönem maalesef 1. ve 2. Dünya Savaşları’ndan daha sert olacak. Tarihin yeniden yazıldığı bir döneme şahitlik ettiğiniz için sizlere çok yük düşecektir. Bu yüke ne kadar hazır olur, bu yükü ne kadar doğru omuzlayabilir ve beraber şekillendirebilirsek biz o tarihte kendimizi farklı bir yere konumlandıracağız. Dünyada her şey değişiyor. Eğer bunu üniversite döneminizde algılayabilirseniz ve buna bu dönemde reaksiyon gösterebilirseniz, bu yeni paradigmada sizler çok önemli rollere sahip olacaksınız. Bunu üniversite hayatınızdan sonra anlamaya çalışırsanız iş çoktan geçmiş olacaktır.”

Dünyada şu an kırk iki noktada çatışma yaşandığını belirten Yarar, bu çatışmaların ülkemizin çevresinde  olduğunu söyledi.

“Anlaşmalarda metinler belirlenir ancak asıl sahada sizi güçlü kılan, içerideki masanın ne kadar kuvvetli olduğuyla ilgilidir”

Tarihimizde çok kez duyulan ‘sahada kazanıyoruz ancak masada kaybediyoruz’ sözüne değinen Yarar, “Buradaki masa, anlaşmaya gidilen yer değildir. O masa Türkiye’dir. Masanın Türkiye olduğunu anladığımız an aslında biz hiç kaybetmemeyi öğreneceğiz. Bu masa her şeyi değiştiren masadır. Anlaşmalarda metinler belirlenir ancak asıl sahada sizi güçlü kılan, içerideki bu masanın ne kadar kuvvetli olduğuyla ilgilidir. Biz bu masada kaybediyoruz. Kendi içimizden çıkardığımız ne kadar evladımız varsa, bunları ortaya koyacak değerleri yok sayanları çıkarttığımız müddetçe kaybetmeye devam edeceğiz. Farklı ülkelerde yapılan başarılı projeler herkes tarafından beğenilirken, ülkemizde yapılan başarılı projeler gerekli reaksiyonu almıyor. İşte bahsettiğimiz masa bu. Bu masaya sahip çıkmazsanız yaşanacak olan hiçbir şeyi çözemezsiniz.” şeklinde konuştu.

 “Türkiye’nin bütün parasını savunma sanayisine ayırdığına dair büyük bir yalan var”

Yarar, son dönemde gerçekleşen  harekatlarda etkili olan savunma sanayisi hakkında bilgiler vererek konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bütün parasını savunma sanayisine ayırdığına dair büyük bir yalan var. Türkiye 1990 yılında Gayri Safi Milli Hasılasının yüzde 3,5’ini savunma sanayisine ayırmıştır. Bizim maksimum ayırdığımız para 1996 yılında  yüzde 4,1 olmuştur. 2017 yılında ise kazancının yüzde 2,2’sini savunma sanayisine ayırmıştır. Tüm bu veriler Türkiye’nin kazancının tamamını savunma sanayisine ayırmadığını göstermektedir. Aynı şekilde 2002 yılında proje sayısı 66 iken bu projeleri ayırabildiğimiz para 5,5 milyar dolar, 2018 yılında 600 proje için ayırabildiğimiz para ise 60 milyar dolardır. Azalttığımız halde ayırabildiğimiz para artmıştır. Bunun sebebi Türkiye’nin büyümesidir. Gayri Safi Milli Hasılası büyüdüğü için daha fazla kaynak aktarabilmiştir.”

“Biz büyük bir coğrafyanın, büyük bir ekonominin parçasıyız”

Türkiye’nin çevre ülkelerin toplamından daha büyük bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Yarar, “Biz büyük bir coğrafyanın, büyük bir tarihin, büyük bir geleneğin ve büyük bir ekonominin parçasıyız. Hatalarımız var, elbette olacak. Ancak bunlara takılmamak gerekir. Bunun yerine binlerce özelliği olan sizlerin bize, yeni bir kuşağı getireceğinize inanıyorum. Bu ülkenin iyi insanlara, bu ülke için dertlenenlere ve gelecekle ilgili hayali olan insanlara ihtiyacımız var. Ben bu ülkenin bana verdiklerinin yalnızca zekatını vermeye çalışıyorum. Ben bu ülke var olduğu için var oldum. Sizler de bu ülkenin verdiğinin zekatını geri vermeyi unutmayın.” diyerek öğrencilerde tavsiyelerde bulundu.

Katılımın yoğun olduğu programın sonunda Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, konuşmacı Mete Yarar’a hediyelerini takdim etti.

Söyleşinin ardından Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, okurları için kitaplarını imzaladı.

Haber: Sefa Yılmaz, Fotoğraf: Erdal Çıtak

 

Benzer Haberler