Hem öğrenci, hem patron

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü son sınıf öğrencisi Doğukan Elmacı, Karabük’ün 100. Yıl Mahallesi’nde 500 metrekarelik bir alanda açtığı pide, lahmacun restorantı ve kafesiyle girişimcilik örneği sergiliyor. Doğukan Elmacı, franchising firması bir marka ile anlaşarak başladığı girişimcilik hikayesini Külliye Karabük gazetemiz ile paylaştı.

Haber: Busenur Kalaycıoğlu, Fotoğraf: Mahmut Gümüş

“Hocalarım girişimcilik fikrimdeki vizyonumu genişletti”

Babasının da esnaflık yaptığını söyleyen Elmacı, Üniversite birinci sınıftan beri hocalarının verdiği tavsiyelerin ve bölümde aldığı derslerin girişimcilik konusunda kendisine çok şey kattığını belirtti. “Devlet dairelerinde çalışmayı hiç düşünmedim.” diyen Doğukan Elmacı, babasının esnaflık yaptığı zamanlarda bu tip projelerin hep aklının bir köşesinde olduğunu sadece zamanın gelmesini beklediğini kaydetti.

“Çalışanlara yardımcı oluyorum, sahibiyim diye bir köşede oturmuyorum”

Anlaştığı markanın franchising firması olduğundan önce bir şirket kurduğunu aktaran Elmacı, şu an iş yerinde toplam 13 çalışanının olduğunu ve bunların arasında 7 kişinin üniversiteden arkadaşı olduğunu belirtti.

Genç girişimci Doğukan Elmacı sözlerine şöyle devam etti: “Maddiyat olarak bir miktar kendi öz sermayem vardı ailemin katkıları ve banka kredisi hedeflerime ulaşmamda bir adım daha atmamı sağladı. Bir proje için önemli olan iyi olması ve sağlam temeller üzerine kurulmasıdır. Tabi ki sadece bu da yetmiyor çok çalışmak gerekiyor, yeri geldiğinde burada bire bir çalışanlara yardımcı oluyorum, sahibiyim diye bir köşede oturmuyorum.”

“Zorluklara göğüs germeden hedeflere ulaşılamaz”

Son bir yıldır dünyadaki başarılı girişimcilerin hayatlarını anlatan kitaplar okuduğunu ve onlardan büyük güç aldığını da söyleyen Doğukan Elmacı “Hikayelerini incelediğimde onların da benden bir farkları yoktu. Kararlı oldum, hiçbir zaman engeller karşısında yılmadım. Bir engelle karşılaştığımda bırakıp gitmedim, aksine daha fazla zorladım. Okurken bir girişimci olmakta zorlanıyorum fakat zorluklara göğüs germeden hedeflerime ulaşamayacağımı da biliyorum.” diye konuştu.

“Hiçbir zaman iyi bir şey yaptım deyip beklemedim”

Arkadaşlarına da önemli tavsiyelerde bulunan Elmacı şöyle konuştu: “Arkadaşlarıma diyebileceğim tek şey; hayalleri varsa peşlerinden gitsinler, her şey karar vermekle başlıyor. Engeller her zaman olacak yılmamak gerek. Hiçbir zaman iyi bir şey yaptım deyip olduğunuz yerde kalmayın daha da ilerlemek için çaba sarf edin.”

 

Benzer Haberler