I. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi gerçekleştirildi

Rimar Academy ile Karabük Üniversitesinin paydaşı olduğu “I. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi” çevrim içi ve yüz yüze olarak İstanbul’da gerçekleştirildi. Ayrıca kongrede, Irak Eğitim Bakanlığı da paydaş olarak yer aldı.

Kongrenin açılışında Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Irak Milli Eğitim Bakanlığı adına Muhammed Cemil, Rimar Academy Müdürü Amir Kaplan ve Kongre Bilim Kurulu Başkanı Dr. Osman Türk birer konuşma yaptı.

Kongre açılışındaki konuşmayı yapan Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ise konuşmasına, kongrelerin ve bilimsel çalışmaların akademinin olmazsa olmazları arasında yer aldığını ifade ederek başladı. Üniversitesinin genel durumu hakkında bilgiler sunarak, sürekli gelişerek yoluna devem ettiklerini belirtti. Bilim ve bilgi önemli iki değeri ifade ediyor. Kongremiz, bu değerleri ortak akıl çerçevesinde tartışarak ülkemizin özellikle eğitim bilimleri alanında ihtiyaç duyduğu derin felsefeye inme, ihtiyaçları giderme ve toplumun problemlerini çözme noktasında önemli bir etkinlik olduğunu belirterek konuşmasını gerçekleştirdi. 

Rimar Academy Müdürü Amir Kaplan ise Karabük Üniversitesi 2021 genç üniversiteler dünya sıralamasında 251-300 bandında Türkiye’de ise devlet üniversitesi sıralamasında 1. sırada olduğunu söyleyerek, bu başarının mutluluğunu paylaştı. Hem Irak Milli Eğitim Bakanlığı hem de Karabük üniversitesinin gösterdiği ilgiyi büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyledi. 

Irak Milli Eğitim Bakanlığı adına Muhammed Amir Cemil kongrenin Irak’la Türkiye arasında gerçekleşmesi adına memnuniyetlerini belirtti. Bu kongrelerin gerek bölgesel gerekse ikili ilişkiler için önemli olduğunu söyledi. Bu tür bilimsel organizasyonların daha sık olması her iki ülke için önemini belirtti.

“I. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi”, Bilim Kurulu Başkanı Dr. Osman Türk, kongreye Türkiye, Irak, Filistin, Libya, Cezayir, Fas, Ürdün, Fransa, Lübnan gibi çok farklı üniversitelerden 128 bildiri başvurusu yapıldığını ve bunlardan 74 bildirinin kabul edildiğini ifade etti. Bildirilerin 22 si yüz yüze 52 bildiri ise online olarak sunuldu. Kongrelerin bilimsel çalışmaların sadece teorik olarak paylaşıldığı ortamlar olmadığına dikkat çeken Türk, kongre katılımcılarının bu kongrede edinecekleri tecrübeler ile ileride daha kapsamlı akademik çalışmalara imza atacakları konusunda temennide bulundu.

Benzer Haberler